Ti, kdo dění na hnízdě pravidelně sledují, letos nejprve museli osvědčit svou trpělivost. Samec, který patří mezi opravdové otužilce, se do Dubného vrátil již 7. února. Až do 20. března pak vyhlížel přílet své družky. A oddechl si nejen on. „Jsem moc ráda, že už jsou spolu," radovala se například Jitka Slováková z Malenic, jež snímky z kamery pravidelně sleduje.

Stejně jako ostatní příznivci dubenských čápů pouhých deset dní nato sdílela radost z prvního sneseného vejce. K tomu středečnímu přibylo v pátek pozdě večer druhé a v pondělí už starostliví opeření rodiče zahřívali a pravidelně svými zobáky obraceli tři vajíčka.

Loni pár odchoval čtyři mláďata. Rodinu přitom potkala krátce předtím tragédie. Čáp původně na hnízdě pečoval s jinou samicí o šest vajíček, ale nečekaně ovdověl. Samička v dubnu uhynula, jak později potvrdila pitva, šlo 
o otravu z potravy.

Místní to zjistili z webové kamery hned následující den ráno a zorganizovali záchrannou akci, díky níž mohli odborníci snůšku převézt do umělé líhně v záchranné stanici ZOO Ohrada. Z většiny se podařilo odchovat malá čápátka, která později odborníci umístili do hnízd k jiným párům. Čapí vdovec si navíc záhy vyhlédl novou družku a ještě stihli společně vyvést další mláďata.