„Čtvrtého března přiletěl táta a dneska se vrátila máma," hlásila včera Dana Jantačová z Dubného. Čapí pár totiž netáhne ze zimoviště společně. Samec se vrací dřív,   připravuje hnízdo a hájí ho před ostatními soky, několik dní po něm přilétá i samice.

V Dubném čápi sídlí, kam až paměť zdejších lidí sahá. „Pokoušeli jsme se zjistit, jak dlouho sem létají, ale nepodařilo se nám to, jsou tu od nepaměti," dodala Dana Jantačová s tím, že mnoho vesničanů si přílet čápů zaznamenává do kalendářů.

Typické jarní zvuky ze špičky kostela hned zaznamenala i další obyvatelka Dubného Hana Schneiderová. „Už nosí větvičky a opravují si hnízdo. Jsou na náměstí, takže si jich každý snadno všimne, když je zaslechne, jak tam klapají zobáky," dodala Hana Schneiderová.

Samci dorazili dřív

I Hlubočtí už zahlédli čápy na zdejších komínech. Samci se vrátili v pondělí jak na hnízdo v hlubocké zoo, tak  i na komín Zámeckého zahradnictví. „Létají sem, co pamatuju, určitě dvacet let. Každý rok je tady kroužkují," poznamenal Lubor Dušek, majitel zahradnictví.

Brzký přílet čápů letos překvapil pracovníky hlubocké zoologické zahrady. „Přilétávají kolem dvacátého března, letos jsou tu dřív," poznamenal hlubocký zoolog Ivan Kubát. Čápi bílí se rozhodují o odletu pravděpodobně podle počasí ve svých zimovištích ve střední a hlavně jižní Africe. Do svého letního domova v jižních Čechách pak táhnou dvěma směry, buď západním přes Gibraltar, nebo východním přes Balkán a Blízký východ.

Několika čápů, kteří se v těchto dnech vrátili, si všimli obyvatelé  Novohradska. „Včera jsem je viděl na louce na Svaryšově u odbočky na Dlouhou Stropnici. Loni jsem jich na tom místě viděl patnáct," vzpomněl si Jiří Matějka z Údolí u Nových Hradů. V této vesnici je jedno čapí obydlí, podle Jiřího Matějky v něm ale ptáci nehnízdili.

Pyšní jsou na čápy, kteří tu od nepaměti hnízdí, také lidé v Sedleci. Sem zatím nedorazili, ale Sedlečtí je čekají každou chvíli.

Také Lišovští se připravují na návrat čápů. „Přilétají poslední týden v březnu nebo první týden v dubnu," informovala s neochvějnou jistotou Markéta Vlčková, spolumajitelka domu, na jehož komíně tito ptáci s dvoumetrovým rozpětím křídel hnízdí. Letos se bude čapí domov rekonstruovat. Lišovský městský úřad zařídil potřebná povolení, hnízdo se rozebere a sundá, opraví se konstrukce, která jej drží nad komínem a vytvoří se náplet pro nové hnízdo. Na tom už budou muset zapracovat čapí obyvatelé sami.

„Hnízdo se měnilo naposled před patnácti lety, je plné  bahna a drnů, je to jako kompost, může vážit přes půl tuny," popisuje Markéta Vlčková s tím, že takovou hmotnost by konstrukce nemusela vydržet. Se svou výškou 157 centimetrů by si mohla Markéta Vlčková do hnízda lehnout a pohodlně by se tam vešla. Hnízdo má průměr přes 160 centimetrů a jeho výška dosahuje až 40 centimetrů. Rekonstrukce vyjde zhruba na deset tisíc korun a zaplatí ji město Lišov.