Velká hnízda na komínech a věžích v mnoha obcích na Českobudějovicku znovu ožila. Čápi bílí, kteří se vrátili ze svých zimovišť v Africe, pilně opravují své příbytky, tokají a ti rychlejší už sedí na vejcích.

Mláďata čeká už například pár čápů na komíně u hlubocké zoo, který se sem po zimě vrátil v posledních březnových dnech. „Už snášejí, našli jsme pod komínem rozbitá vajíčka,“ potvrdil Roman Kössl, zástupce ředitele Zoo Ohrada, a dodal, že loni se tomuto párečku vyvést mláďata nepodařilo. V době hnízdění totiž ptačí rodiče o vejce připravila bouřka a špatné počasí.

Pěkný přírůstek letos očekávají hendikepovaní čápi, které hlubocká zahrada chová v expozici. Pracovníci zoo pro zdejší samici našli nového nápadníka. Ačkoli totiž čápi tvoří trvalé páry na celý svůj zhruba dvacetiletý život, mohou se také „rozejít“.

Jako u lidí

„Je to stejné jako u lidí, ptáci se neshodli, a proto jsme museli samce odvézt do jiné zoo,“ řekl Kössl s tím, že s novým partnerem je zřejmě samice spokojená. Důkazem je pět vajec v hnízdě, o něž se pár pečlivě stará.

„Většinou mají čápi dvě až tři mláďata,“ upřesnil Kössl. „Hnízdo je v expozici na zemi a návštěvníci tak mohou sledovat, co se obvykle děje na vysokých komínech a věžích. Asi za čtrnáct dní by se měla mláďata líhnout, bude to pěkná podívaná,“ pozval na návštěvu do zoo Kössl.

Do jižních Čech každoročně přilétá zhruba stovka párů čápů bílých. Ze zimovišť se ptáci kupodivu nevracejí spolu. Na konci března nebo začátkem dubna přiletí nejprve samec, který upravuje hnízdo a hlídá jej před případnými soky. Několik dní po něm se vrací i samice.

„Čápi přilétají do Čech z Afriky dvěma směry. Buď letí přes úžiny Bospor a Dardanely nebo přes Gibraltar,“ popsal cestu bílých krasavců ornitolog z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Jan Riegert.

Čápi létají přes úžiny a ne přes volné moře, protože výborně plachtí, ale když musejí mávat křídly, brzo se unaví, a tak mají raději pevninu na dosah.
Už více než čtyřicet let se k radosti místních obyvatel pravidelně čápi vrací i na komín bývalé kotelny zámeckého zahradnictví v Hluboké nad Vltavou.

Nutné uklízení

Někde ale čápi přinášejí svým pobytem i problémy. Soukromí majitelé objektu v Lišově musejí například opravovat střechu pod hnízdem a každý rok po ptácích uklízet dvůr a čistit okapy.

„Letos jsme si na své náklady nechali udělat střechu pod hnízdem a budeme zjišťovat, jestli bychom někde nedostali nějakou dotaci,“ řekla majitelka objektu Markéta Vlčková.