„Je to tažný pták, který zimuje ve střední a hlavně v jižní Africe. Jihočeští ptáci táhnou dvěma směry, buď jihozápadním směrem přes Gibraltar, nebo jihovýchodním přes Balkán a blízký východ do povodí Nilu,“ popsal cestu a zimoviště čápů ornitolog ze Správy CHKO Třeboňsko Jiří Bureš.
Tito ptáci, kteří vytvářejí trvalé páry, se ale kupodivu nevracejí spolu. „Poslední týden v březnu přiletěl čáp a včera se teprve vrátila samička,“ řekla včera Markéta Vlčková z Lišova, o jejichž komín se s čapím párem ucházela i loňská mláďata.
„Na hnízdiště se vrací většinou jako první samec, který hnízdo čistí, opravuje a hájí před ostatními samci, přitom často dochází k poměrně ostrým střetům. Samice se vrací o několik dní později,“ vysvětlil Bureš.
O pouhý den později po svém druhovi přiletěla čápice na komín správní budovy zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou. „Zdá se, že čápy nezmátla neobvykle teplá zima. Pravidelně na náš komín přilétají koncem března či začátkem dubna. Ihned po příletu se pustili do opravy hnízda a čapího milování,“ informovala Zuzana Štětková z hlubocké zoo. V Hluboké se koncem března objevili i čápi na komíně u zahradnictví.
„Dříve čápi hnízdili na stromech, a to i v početných koloniích, dnes často využívají výškové stavby. Vždy se jedná o místo, ze kterého mají rozhled a kde se cítí bezpečně,“ uvedl Bureš.
Čápy už letos přivítali i v Sedlci, vesnici, která leží nacestě mezi Č. Budějovicemi a Pískem. „Už jsou tady oba. Hnízdí tu nejméně deset, jedenáct let, známe je, co jsme tady,“ uvedla Eva Žáková z místní restaurace, v jejímž znaku se také skví čapí krasavec.
Po úpravě hnízda čápi na nic nečekají a páří se. Samice začíná snášet většinou v druhé polovině dubna a má nejčastěji dvě až čtyři čistě bílá vejce. V sezení na vejcích, které trvá 30 až 34 dnů, se ptáci střídají. Po vylíhnutí se mláďata zdržují na hnízdě okolo 60 dnů. Staří ptáci je často chrání před sluncem, v horkých dnech je dokonce polévají vodou nebo jim vlévají vodu i do zobáku.
Potravu čápů tvoří drobní živočichové, které jsou ptáci schopní ulovit, od drobného hmyzu přes myši, krtky až po mladé kachny a ondatry.