„V loňském roce během 30. dubna vyjížděli hasiči 
v České republice k osmdesáti osmi požárům," říká Nicol Zaoralová a dodává, že jen od 17. hodiny do půlnoci si připsali 43 těchto zásahů. 
O rok dříve to bylo dokonce 154 požárů v poslední dubnový den!

Mluvčí hasičů přitom poukazuje na to, že předpisy se snažily omezit nebezpečí už 
v 18. století. „Pro zajímavost lze v této souvislosti připomenout nařízení platné z doby Josefa II., kdy bylo povoleno pouze jedno obecní ohniště za vsí v bezpečné vzdálenosti od nejbližšího stavení," dodává Nicol Zaoralová s tím, že dnes je bezpečná vzdálenost stanovena od lesa na 50 metrů a od stohu například 100 metrů.

Na Českobudějovicku došlo 
v posledních letech při pálení čarodějnic naštěstí jen 
k menším problémům. Vloni se například ve Zvěrkovicích  plameny rozšířily mimo ohniště, ale zasáhly jen suchou trávu v nejbližším okolí, ale díky včasnému zásahu hasičů nevznikla škoda.
Situace v obcích se ohledně pálení čarodějnic a stavění májky dost liší. Málokde je ale asi o bezpečnost postaráno lépe než v Žabovřeskách.

Stavění májky i posezení 
u ohně má na starost omladina, obec nic oficiálně nepořádá. Podle starosty Jana Tomáška ale akce prochází bez problémů. „Pokud se týká požární bezpečnosti, musím to zaklepat, ale nic se tu, pokud vím, nestalo," říká Jan Tomášek a dodává, že tomu možná napomáhá i umístění májky a ohniště. Je sice ve středu obce, ale hned vedle požární nádrže…

Bez požáru i bez úrazu mají čarodějnice také v Mydlovarech. „Dají se dohromady chlapi a mládenci z obce 
a ohlídají si to," říká starosta Mydlovar Petr Ciglbauer 
s tím, že obec zaplatí pouze špekáčky na občerstvení. „Zaplaťbůh, nic se v minulosti nestalo a doufám, že to bude v pořádku i letos," dodává Petr Ciglbauer.

Ne ve všech obcích na Českobudějovicku se ale obejde pálení čarodějnic bez komplikací. Byť podle mluvčí jihočeských profesionálních hasičů Venduly Matějů se jedná spíše o drobnější zásahy.

„Obyvatelé na Českobudějovicku byli za poslední dva roky velice disciplinovaní 
a ukáznění, co se pálení čarodějnic týče," zdůrazňuje Vendula Matějů. V roce 2012 hasiči v průběhu Filipojakubské noci zasahovali 
v Dobšicích, kde odklízeli 
z vozovky spadlou májku, 
a pak v Chrášťanech, kde místní dobrovolná jednotka dohašovala na žádost starosty obce ohniště po pálení.

V roce 2013 to pak byl už zmíněný zásah ve Zvěrkovicích. „Vlivem silného větru se plameny z ohniště rozšířily na blízkou suchou trávu," zmínila mluvčí hasičů, ale dodala, že profesionálové 
ze stanice Týn nad Vltavou uhasili vše velmi rychle, a tak nevznikla žádná škoda a nikomu se také nic nestalo.

V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně ale mohou být provinilci postiženi pokutou až do výše 
20 000 korun a pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 korun.