„Dnes už sirkové nálepky vlastně neexistují. Nápisy se tisknou rovnou na krabičky," vysvětluje sběratel, který nálepky začal shromažďovat před osmapadesáti let, když mu bylo šest roků.

Získat nálepku číslo 921, která nese označení Pero, je dnes už jediným sběratelským snem Václava Aubrechta. „V mém věku už asi na nic jiného nepomýšlím," směje se.

Přitom nadále rozšiřovat by mohl nejen sbírku nálepek na krabičky od sirek, ale také série odznaků či pohlednic. Těch má Václav Aubrecht také požehnaně.

„Mou vášní jsou i volejbalové odznaky. Polovinu těch odznaků jsem dostal přímo od rozhodčích, takže si neskromně myslím, že moje sbírka u nás nemá konkurenci," odhaduje předseda sběratelského klubu, které si části své sbírky cení natolik, že ji má uloženou v bezpečí banky. Prý pro jistotu.

Václav Aubrecht provozuje i malý sběratelský krámek, jenž bude od 20. února sídlit na nové adrese v budějovické Komenského ulici. „Ten krámek mi nic nevynáší, provozuji ho pro potěchu svou i svých kolegů – sběratelů," podotýká Václav Aubrecht.

Šestkrát do roka sběratelé nabízejí své přebytky a doplňují vlastní sbírky při burzách, které Klub sběratelů pořádá v českobudějovickém Metropolu.

Rovněž nezištně se sběratel šestkrát do roka pouští do organizace burzy, na níž mohou sběratelé ostatním nabídnout přebytky ze svých sbírek, nebo si sbírky doplní – buď za peníze, případně výměnou.

Prozatím naposledy se sběratelé sešli o uplynulé neděli. Jako vždy v českobudějovickém Metropolu, s nímž je klub pevně svázán. „Už rok nato, co se dnešní Metropol postavil, jsme zde uspořádali první burzu," vzpomíná sběratel.

V Budějovicích prý zpočátku fungovalo hned několik sběratelských klubů. „V Besedě se scházeli sběratelé zápalkových nálepek, v divadle J. K. Tyla ti, co shromažďovali odznaky. A armáďák patřil nálepkám," jmenuje Václav Aubrecht.

Dnešní Klub sběratelů České Budějovice už sdružuje všechny místní zájemce, pro něž se sběratelství stalo životním koníčkem. Stranou zůstali jen numismatici, tedy sběratelé mincí či bankovek.

Klub sběratelů má aktuálně 27 členů. „To ale nejsou zdaleka všichni, kdo se ve městě sběratelství věnují. Kdybych třeba s přihláškami obešel účastníky burzy, hned bude mít klub dvakrát více členů," míní Václav Aubrecht. Navíc někteří sběratelé jsou členy více okresních klubů.

„Z toho vyplývá, že ne na všechny z těch sedmadvaceti členů můžeme spoléhat. Nás, kteří v den konání burzy jdou do Metropolu v pět hodin ráno stěhovat stoly, je opravdu jen hrstka," doplňuje sběratel a dodává, že Klub sběratelů České Budějovice je jedním z mála spolků, kde všichni pracují nezištně. „Ta naše parta drží pohromadě jen díky tomu, že všichni máme společný zájem."