„Důvodem k mírnému trestu bylo doznání obžalovaného,“ napsal v sobotu deník OÖN. „Omlouvám se, je mi to líto, nevím, proč jsem to udělal,“ řekl Martin K. podle listu v soudní síni k přítomnému zlatníkovi.

K., údajně svářeč, si 28. ledna nechal v klenotnictví ukázat několik hodinek, načež vytáhl plynovou pistoli a majitele obchodu donutil k vydání hovovosti, šperků a mincí. Na útěku ho pronásledoval zlatníkův známý a stihl si poznamenat číslo pachatelovy škodovky. Oznámil je policii a ta auto zjistila v Königswiesenu. Dva výstřely vozidlo nezastavily. Posléze v dolnorakouském Altmelonu narazil K. do závěje a utíkal pěšky. Zadními dveřmi se dostal do selského stavení, kde měl údajně z trezoru vybrat 5000 eur. Když policisté dům obklíčili, utekl na střechu a poté skočil po hlavě dolů. Těžce se při tom zranil. (Deník informoval.)

„Vedle přepadení klenotníka doznal také jedenáct vloupání,“ napsaly OÖN. „Za přitěžující okolnost měl soud opakovaná odsouzení Martina K. v Čechách, kde si už také odseděl půldruhého roku.“ Rozsudek z Lince není pravomocný, státní zástupce se odvolal.

Nevozte boxery do Bavor!

Z přestupku proti zákonu o zbraních byl obviněn 23letý Holanďan, kterého u Philippsreutu na příjezdu z ČR kontrolovala bavorská policie. „V přihrádce auta měl boxer,“ napsal deník PNP. „Uvedl, že jej koupil v Čechách na vietnamském trhu. Zakázanou zbraň mu zabavili.“

Proti psům na volno

Od 1. září funguje pořádková služba města Lince. „Prvními úkoly těchto zatím deseti mužů a žen bylo trvání na povinnosti občanů mít psy na vodítku a bránit přílišnému hlučení mladých lidí,“ píše deník OÖN. Poznamenává, že jednotka měla startovat s 18 lidmi, ale během sedmnáctidenního školení několik kandidátů odešlo. Během čtyř týdnů prý bude personál znovu doplněn na plánovaný stav. V příštím roce má být v této službě 30 lidí.
Starosta Franz Dobusch v OÖN zdůrazňuje, že pořádková služba se má starat o pořádek a čistotu. „Budeme pečlivě dohlížet na to, aby nešikanovala lidi,“ říká.

Další linecký deník Volksblatt z Dobuschova prohlášení zdůrazňuje, že „se nesmí stát, aby byli šikanováni občané proto, když si sednou na lavičku s láhví piva“. Dobusch si prý nemyslí, že by se s novou stráží zvýšila bezpečnost lidí ve městě, rozhodně se prý ale zvýší jejich pocit bezpečí. Náklady na zatím 16člennou stráž jsou milion eur ročně.

Skandál s obrazy vyšuměl?

V Pasově udělali tečku za skandálem kolem údajné zpronevěry tří obrazů, které z fary Sv. Josefa v Auerbachu odnesl iniciátor nekuřáckého referenda v Bavorsku a pasovský radní Sebastian Frankenberger (Deník informoval).

Událost vyvolal podnikatel, který koncem devadesátých let obrazy koupil za čtyřmístnou částku marek a věnoval je zmíněné farnosti, jejíž radě Frankenberger předsedal. Při rekonstrukci kostela byly uloženy na faře, odkud je mladý komunální politik posléze odtud odnesl domů údajně proto, aby se na ně neprášilo. Řekl, že k dílům má osobní vztah, protože jejich autora osobně znal. Po opravě pak prý už nemohly být na původním místě znovu pověšeny. Měl je doma tři roky a přes několik nedávných podnikatelových upozornění je nevracel.

Nyní donátor obrazů potvrdil, že když o věci napsala PNP, během několika hodin Frankenberger obrazy odnesl na faru zpátky. „Tak to také bylo dohodnuto, nemám s tím problém,“ řekl. Ujistil, že si obrazy nikdy nechtěl nechat.

Vyvedli peníze z cizích účtů

Sobotní linecké noviny podrobně informovaly o dopadení čtyřčlenné skupiny internetových podvodníků, kteří měli poškodit banky v Rakousku a v Čechách o 95 000 eur.

Jde o 37letého nezaměstnaného Rakušana, bývalého pojišťovacího agenta, a jeho tři německé komplice ve věku 26 až 30 let. Podle OÖN si kvartet založil účty v bankách v Linci, Salcburku a v Českých Budějovicích na padělané doklady jako řidičské průkazy či živnostenské listy. Zmíněný pojišťovák měl ze své bývalé činnosti v dispozici data stovek klientů včetně jejich účtů. Z těch pak banda operacmi z internetových kaváren převáděla částky na své účty, z nichž pak peníze vybírala v hotovosti či je převáděla dál. „Klientům škoda nevznikla, protože za vklady banky ručí,“ oznamenal deník. Obvinění sedí ve vazbě ve Welsu.

„Stopněte si“ muezzína…

Štýrští Svobodní dali na webu své strany k dispozici ke stažení počítačovou hru „Moschee – Baba“, v níž hráči dosahovali body mířením na minarety a muezzíny. Podle zemské organizace Svobodných ale nemohla být ani řeč o nějakém „střílení“, prý se jednalo jen o klikání stop–tlačítkem.

Proti hře se zdvihla vlna odporu nejen mezi muslimy, ale mj. i v řadách katolické a evangelické církve, ostatních politických stranách i v samotné FPÖ.
OÖN poznamenávají, že hra je téměř identická s hrou, která se loni postarala o rozruch ve Švýcarsku. Vyvinula ji reklamní agentura Alexandera Segerta, který byl angažován k řízení volební kampaně štýrské FPÖ. Ve Švýcarsku mj. vytvořil reklamní kampaň k referendu o zákazu minaretů v zemi.

K podnětu státního zastupitelství ve Štýrském Hradci soud nařídil stažení hry z webu strany pro podezření na potlačování práv a svobod jiného a urážku víry. Štýrský předseda FPÖ Kurzmannoznámil, že se proti rozhodnutí odvolají. Jak deník OÖN poznamenal, i on sám se může dostat do problémů. „Státní zastupitelství požádalo kvůli zmíněné hře národní radu o zrušení jeho poslanecké imunity,“ napsal list.