„Někdy je to na palici, ale je skvělé, že mám práci," usmívá se mladá maminka, i když neví, kde jí hlava stojí. „Bála jsem se, že zůstanu na úřadu práce nebo budu muset vzít zavděk i nevhodným zaměstnáním. Vůbec jsem nečekala, že tak rychle uspěju u konkurzu na novou práci," připouští.

„Plánovala jsem, že budu pomáhat dceři, která šla do první třídy, mladší syn že si zase bude postupně zvykat na školku, a já že bych mohla práci najít během podzimu. Dostala jsem ale nabídku a bylo by škoda ji odmítnout. Jenže teď  musím jezdit na všelijaká školení a spousta rodinných povinnosti zůstává jen na manželovi a babičce," líčí Klára Malá nečekanou situaci, se kterou se musí celá rodina poprat.

Lidí, kterým se podařilo během srpna najít práci, je na Českobudějovicku ve srovnání s minulostí stále více. Českobudějovický úřad práce jich k 31.8. evidoval 7003, o 297 méně než na konci letošního července a o 18 méně než přesně před rokem. S 5,1% nezaměstnaných ze všech obyvatel mezi 15 a 64 lety se Českobudějovicko řadí mezi 12 okresů s nejnižší nezaměstnaností v celé republice, Jihočeský kraj má dokonce po Praze a Plzeňském kraji třetí nejnižší podíl nezaměstnaných.

Nezaměstnanost na BudějovickuUchazečů o zaměstnání v evidenci celkem - 7003
Z toho žen bez práce - 53,5 %
Uchazeči bez maturity - 38 %
Uchazeči ve věku 50 let a starší - 25 %
Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 – 64 let - 5,1 %

V srpnu nově registrovaní uchazeči - 739
Evidenci v srpnu ukončili - 1036
Z nich novou práci nalezlo - 62,5 %
Volných pracovních míst - 1232
Údaje platné k 31. 8. 2014, zdroj: Úřad práce v Českých Budějovicích

Jak dodává analytik trhu práce Jiří Beran, během srpna se přišlo zaregistrovat do evidence úřadu práce celkem 739 nových uchazečů „To je o 47 méně než v srpnu roku 2013. V porovnání s předchozím měsícem je to o 293 osob méně. Naproti tomu evidenci na úřadu práce v srpnu ukončilo celkem 1036 uchazečů, z nichž 62,5 % nalezlo pracovní uplatnění," vyčísluje  optimistický trend.

Volných pracovních míst nabízel budějovický úřad práce na konci prázdnin 1232. Zaměstnavatelé nahlásili v uplynulém měsíci 304 míst, na která hledají nové síly. Největší šanci najít novou práci mají řidiči nákladních aut, převážně mezinárodní kamionové dopravy. Těch firmy na Českobudějovicku hledají 92.

85 volných míst nabízejí bezpečnostní agentury, volných míst číšníků a servírek je 67. Firmy jsou připravené zaměstnat také  62 obchodních zástupců, 55 prodavaček, 52 lidí v administrativě a 51 kuchařů a stejný počet  montážních dělníků.