Jeho elán, vitalitu a nezdolný životní optimismus mu mohou závidět i lidé o mnoho desítek let mladší. Čile se zajímá o veškeré společenské, politické či sportovní dění a rád se s šibalským úsměvem pochlubí třeba tím, že se při sledování televize stále obejde bez brýlí. A to přesto, že v úterý 1. listopadu Bohumil Hájek z Nákří oslavil sté narozeniny. Už na první pohled je patrné, že si tento požehnaný věk opravdu vychutnává. Kromě toho, že hůř slyší, je totiž v úctyhodné fyzické kondici.

„Stovku si užívám nádherně, protože mám hodné děti a ty se o mne dobře starají,“ zmínil jubilant na sobotní oslavě, kterou pro něj obec připravila v místní hospůdce. Dorazil sem ze Zlivi, kde v současné době žije u jedné ze svých dvou dcer. Ta druhá bydlí v Karlových Varech a otec ji dosud občas navštěvuje. Kromě nich má také tři vnoučata a dvě pravnoučata.

Se zaujetím vypráví, že se narodil v Týně nad Vltavou jako jedenácté dítě v rodině. Jeho rodiče vlastnili obchod hned vedle školy, takže mohl vyrážet na vyučování až se zvoněním. Po absolvování měšťanské školy a speciálního jednoletého kurzu se přestěhoval k bratrovi do Lhoty pod Horami a vypomáhal mu v obchodě.

Dodnes na to rád vzpomíná, protože se tehdy seznámil se svou budoucí manželkou. V roce 1933 se oženil a absolvoval čtrnáctiměsíční vojenskou službu. Poté se přistěhoval do Nákří. Pronajal si nejprve prodejnu v domě „u Křiváčků“ a po několika letech pak postavil svou vlastní. Společně s manželkou v ní vydrželi pracovat celý život. I poté, co ji zabavili komunisté a udělali z ní Jednotu.

„Když mi bylo šedesát let, tak už jsem toho měl dost. Dokud jsem byl samostatnej, tak se mi ten obchod líbil, ale když jsem byl v Jednotě, tak už mě to tolik nebavilo,“ vysvětluje Bohumil Hájek. Po odchodu do penze se mohl věnovat svým velkým zálibám, jako je historie nebo zeměpis. Znalosti z těchto oborů si koneckonců rozšiřuje dodnes. Kromě toho je velkým fanouškem fotbalu a hokeje. Jako správný jihočeský patriot nejvíc fandí týmům z Českých Budějovic. „Je skvělý, že jsou hokejisti první. Hrajou výborně, to je radost sledovat. Ale nejvíc se mi líbilo, když hokejisti byli na prvním místě a fotbalisti na posledním. To byla sranda. Zato současné politické dění se mi nelíbí ani trochu,“ komentuje stoletý muž.

A jaký je jeho recept na dlouhověkost? Příliš zdravá životospráva to nejspíš nebude. Oslavenec totiž přiznal, že si s chutí dopřával i nezdravá jídla a až do pozdního věku kouřil. Nikdy však neztrácel dobrou náladu a to ho drželo nad vodou i v těžkých životních situacích.
„Celý svůj život jsem byl optimista. Potkalo mě několik ran a já jsem všecko bral tak, že to muselo být. Z žádné bolesti jsem si nic nedělal. A vždycky co jsem dělal, jsem dělal rád,“ uzavírá Bohumil Hájek.