Jako první ohlásila zvýšení cen společnost E.On, která v jižních Čechách zásobuje plynem 110 000 zákazníků. Domácnostem a maloodběratelům zdraží plyn v průměru o pět procent.


„Náklady domácnosti, která zemní plyn využívá pouze k vaření, se zvýší v průměru o pět korun měsíčně. U domácnosti, která kromě vaření používá zemní plyn také na vytápění a ohřev vody, se jedná o průměrný nárůst ve výši 150 korun za měsíc,“ informoval mluvčí společnosti E.On Vladimír Vácha.
Dle jeho slov stojí za zdražením především vysoké ceny ropných derivátů a uhlí v předcházejících šesti měsících. Růst cen podporuje také oslabující česká koruna.


Uhlí v porovnání s loňskou topnou sezonou zaznamenalo v cenách velký skok. „Ještě loni v létě jsme kupovali hnědé uhlí za 280 korun za metrák. Letos jsme dali už něco přes tři sta třicet. Bereme padesát metráků, tak to je o dva a půl tisíce víc, a to už je znát. Leze to hrozně, ale topit se prostě musí,“ poznamenal Josef Koudelka z Českých Budějovic.


I prodejci paliv se shodují, že od loňského podzimu hnědé uhlí poskočilo zhruba o 50 Kč na 1q. „Od 1. září je zdražení o dvacet až třicet korun na metráku. Do toho se ale promítla ještě ekologická daň, která se zavedla v lednu, což je dalších dvacet korun,“ vypočítala Nikola Bartoňová z Uhlířství Šálek.

Topnou sezonu zahájila během tohoto úterka i českobudějovická teplárna. „Kvůli výraznému ochlazení začínáme s vytápěním circa 27,5 tisíce domácností třetí zářijový týden. To je v porovnání s loňským rokem o osm dní později“, uvedl generální ředitel Teplárny České Budějovice Zdeněk Blažek.


Teplo svým zákazníkům českobudějovická teplárna do konce letošního roku zdražovat nebude. Je však velmi pravděpodobné, že kvůli rostoucím cenám uhlí, dostanou nové výměry domácnosti už v lednu.


Podobně půjde nahoru v zimě i elektrická energie. „Co se týká zvýšení cen za elektřinu, změnu předpokládáme k 1. lednu 2009, nicméně nelze říct v tuto chvíli ještě o kolik,“ uvedl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.


„Závisí to na pohybu cen surovin a vývoji světové ekonomiky. Více budeme vědět koncem listopadu, to také Energetický regulační úřad stanovuje regulační poplatky za přenos elektřiny, které se do konečné ceny zákazníkům rovněž promítnou,“ dodal.


Částky za vytápění rodinného domu či bytu zůstanou nejnižší u domácností, které používají jako palivo kusové dřevo. „Loni jsme za plyn zaplatili dvacet tisíc. Teď si pod stromeček chceme pořídit krbová kamna, abychom si mohli přitápět a tu cenu trochu srazili,“ svěřila se majitelka zrekonstruovaného domku Jana Podlahová.