Částky za vodu se už na většině míst v okrese vyšplhaly nad padesát korun za kubický metr. To se týká například Borovan či Ledenic, v jihočeské metropoli voda poteče za téměř šedesát korun bez daně.

Za kubík vody zaplatí Budějovičtí 58,45 koruny, bez DPH. Radní letos odsouhlasili zvýšení ceny o necelá tři procenta. To je zhruba polovina z celkového nárůstu inflace.

Haléře

„Pro odběratele s průměrnou spotřebou sto litrů na osobu a den se od dubna zvýší platba za vodu o pouhých patnáct haléřů denně,“ zdůraznil ohledně minimálního navýšení ceny českobudějovický primátor Juraj Thoma.

I malé zvýšení však přinese podle propočtů radnice asi 15 milionů korun navíc. Celkem se má vybrat za zúčtovací rok 168 milionů korun a peníze putují na udržbu a rozvoj vodovodní a kanalizační sítě. Městu také v nákladech na vodu ušetří několik milionů korun ročně vlastní zdroj v Hrdějovicích.

O necelé tři koruny se zvedá od středy cena vodného a stočného v Trhových Svinech. Bez DPH tak vyjde kubík na 48,29 koruny, pevná složka činí šedesát korun měsíčně.

„Daří se nám ceny držet pod padesát korun za kubík. Máme vlastní zdroj a předpokládáme, že se odběr vody bude zvyšovat. Ceny ale zvednout musíme, protože rostou náklady,“ poznamenal starosta města Radislav Bušek.

Vodu prodražují zejména zvyšující se náklady. „Rozhodně mezi faktory, které ovlivňují cenu vodného a stočného, patří ceny komodit – energií, klesající spotřeba vody a běžné inflační vlivy,“ vysvětlila mluvčí vodohospodářské společnosti 1. JVS Jitka Kramářová. Jak dále uvedla, dalším faktorem je výše nájemného za pronajatý vodohospodářský majetek, které se vrací zpět formou investic. O tom rozhodují zastupitelé měst a obcí, kteří volí mezi únosností ceny a investičními potřebami.

Od ledna

Ceny vody zvýšila již od ledna také společnost VAK JČ. Nárůst se pohyboval průměrně mezi 6 a 8 procenty. „V navýšení ceny zohledňujeme především nárůst našich vstupních nákladů, čili především nárůst ceny elektrické energie a inflace obecně, ale také nutnost zvýšení mzdových prostředků pro naše provozní zaměstnance, jejichž mzdy jsou v rámci Jihočeského kraje podprůměrné,“ uvedl ke zvýšení cen Ladislav Kos, ředitel prodeje VAK JČ.