Každoročně udílí Nadace Konrada Adenauera regionální novinářskou cenu. Tentokrát Jihočeši v Brně, kde se slavnostní předávání cen konalo, skutečně zabodovali. Obsadili totiž první příčku v obou kategoriích.

Vítězem v kategorii tištěných médií se stal redaktor Deníku Radek Gális se svým reportážním portrétem o Láďovi „Kajbarovi“, první cenu za rádia přidělila porota Haně Soukupové z Českého rozhlasu České Budějovice za dokument s názvem Davídek.

Členky poroty Lídy Rakušanové jsme se zeptali, zda bylo letos rozhodování poroty obtížné. „Ano i ne. Tentokrát se totiž do soutěže přihlásilo 94 autorů z celé republiky, takže ve srovnání s uplynulými lety jsme byli zaplaveni naprosto rekordním počtem příspěvků. Ty se k nám ovšem dostaly v anonymní podobě, aniž jsme věděli, kdo je napsal a kde byly zveřejněny. Nejdřív jsme vybrali ty, které nejlépe splňovaly zadání soutěže, to znamená portrétovaly osobnosti, symbolizující identitu regionu. I těch se ale sešlo snad kolem třiceti. Jenže poté, co je každý z pětičlenné poroty sám pro sebe vyhodnotil a sešli jsme se, tak se ukázalo, že právě reportážní portrét Ládi „Kajbara“ byl pro většinu porotců jasným favoritem. Takže pak už jsme se shodli docela rychle. A podobné to bylo i s rozhlasovým dokumentem, který nás zase zaujal časosběrnou metodou. Autorka totiž mapovala situaci romské pěstounské rodiny několikrát v průběhu mnoha let,“ uvedla Rakušanová.

„Je to obrovský úspěch,“ řekla po vyhlášení výsledků Alena Pancerová, šéfredaktorka regionálního Deníku v jižních Čechách. „Radkovi i Hance to moc přeji. Oba působí jako regionální novináři již řadu let, mají za sebou množství práce. Přibližují nám osudy těch, co žijí blízko kolem nás, ale jen málo je známe, i když jsou vlastně výjimeční. Díky těmto autorům poznáváme zajímavé osobnosti našeho kraje, a to speciálně našemu regionálnímu Deníku moc sluší. Z ceny máme o to větší radost, že zveřejněný portrét Ládíka vzbudil již při svém vydání velký zájem čtenářů. A jednota poroty a našeho čtenáře nás těší dvojnásob,“ dodala Alena Pancerová.

Dobrou spolupráci s jedním ze zařízení na jihu Čech, kde legendární Láďa žije, si pochvaluje Radek Gális, který se za ním vypravil s fotografem Václavem Pancerem. „Děkujeme za vstřícnost, se kterou nás všichni přijali,“ řekl Radek Gális. „Podařilo se nám pak dostat Ládíka s dalšími klienty na fotbalové utkání do Českých Budějovic,“ připomněl Václav Pancer.

Ze svého úspěchu měla radost i Hana Soukupová z rozhlasu. „Rodina, o které jsem natáčela, to má opravdu těžké. Děti z podobných rodin mají do života ztížený start. Z ceny, kterou pořad dostal, se bude Davídek obrovsky radovat,“ dodala Hana Soukupová.

Vítězný článek Radka Gálise o Láďovi Kajbarovi naleznete ZDE