Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obří centra ukrajují zeleň města

České Budějovice - Desítky tisíc metrů čtverečních s novými obchody pro koupěchtivé zákazníky. Na to se mohou v nejbližších letech těšit obyvatelé Českých Budějovic. Ale ekologové upozorňují i na druhou misku vah, kde je podle nich třeba především vidět ubývající zeleň.

18.8.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Ekologové by nejraději stavbě některých nových administrativních nebo obchodních center rovnou zabránili. „Mnohé ze staveb mají vzniknout na úkor zelených ploch. Jsou však nová komerční centra třeba,“ ptá se Pavla Matějková z ekologického sdružení Calla. A dodává, že z některých kancelářských a obchodních obrů mohou být za čas jen železobetonové mrtvoly, pokud opadne spotřebitelský zájem a nebudou ekonomicky udržitelné.

Investoři se však o svou budoucnost v Českých Budějovicích příliš nebojí. Plánují hned několik velkých projektů. Neváhají ani zaplatit poměrně vysoké částky za obecní pozemky. Městská pokladna si tak může díky jejich zájmu i vylepšit svou bilanci, což nakonec pocítí každý z obyvatel města.

Některé občanské iniciativy se však chystají obrátit na radnici a prosadit i omezení v územním a regulačním plánu. „Modrá hvězda v Mánesově ulici, Černý pelikán v Lannově třídě, IGY 2, podobné centrum na Dlouhé louce,“ vypočítává Pavla Matějková a domnívá se, že využití území není v Českých Budějovicích dostatečně regulováno. Podle Matějkové například v Českém Krumlově přímo existují území určená pro velkoplošný maloobchod.

Primátor Juraj Thoma však názor, že by městu chyběla regulace, jednoznačně odmítá. „Myslím si, že dostatečná regulace je obsažena v územním plánu města České Budějovice a každý investiční záměr musí být v souladu s územním plánem,“ zdůraznil Thoma.

Primátor dodal, že hlavní regulaci obstarává spotřebitel, zda do center chodí nebo nechodí nakupovat. „Navíc si myslím, že v posledních letech se ten trend obrací, že se nezabírá pro obchodní centra nová nezastavěná plocha, ale že se staví formou například revitalizací starých areálů, tudíž se staví na zastavěných plochách,“ připomněl Thoma k výhradám ekologů.

Autor: Edwin Otta

18.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Odvolit je možné i v posteli

Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení