To je otevřeno každé úterý a středu od 15. 30 do 17. 30 hodin v budově Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity (ZSF) v pavilonu H v areálu českobudějovické nemocnice.

Úkolem odborných pracovníků centra je zaměřit se především na osvětovou činnost a prevenci zejména v oblasti kardiovaskulárních, metabolických a dalších civilizačních chorob a také na komplikace související s těmito nemocemi.

Klienti centra si mohou nechat zdarma změřit například hladinu tuků, cholesterolu a cukru v krvi, hodnot krevního tlaku a Body Mass Index. Zároveň se mohou poučit o vhodném dietním režimu, který bude individuálně stanoven a doporučen podle současného zdravotního stavu. S dietou poradí pracovníci také osobám se specifickými problémy, jako jsou diabetes mellitus, poruchy metabolismu tuků nebo obezita. „Podle populačních šetření nalezneme v naší populaci téměř padesát procent mužů a přes třicet dva procent žen do šedesáti let věku s nadváhou a obezitou. Není divu, stačí zajít do supermarketu, kde je přemíra všeho, co chceme,“ říká k jedné z civilizačních chorob Věra Adámková ze ZSF. Mezi další choroby patří nádorová onemocnění, nemoci pohybového aparátu, ale také deprese a nedílnou součástí jsou i úrazy.

Centrum navštěvuje široké spektrum věkových skupin od studentů až po důchodce. Za rok je to okolo sto padesáti zájemců o vyšetření zdravotního stavu. Pracovníci však nestanoví diagnózu, pouze objeví problém. „Najdeme zvýšený cukr, ale ne cukrovku, a pak doporučíme návštěvu lékaře,“ uvádí pro příklad Lenka Šedová z katedry ošetřovatelství Zdravotně sociální fakulty.

S pracovníky Centra se mohou zájemci o vyšetření nebo konzultaci domluvit i na individuální schůzce, a to v ordinačních hodinách na telefonním čísle 389 037 845.

Lucie Jakschová