České Budějovice, Praha – Trojice Jihočechů převzala minulý čtvrtek v Praze Cenu charity České republiky, kterou dostávají lidé s výjimečnými zásluhami.
Slavnostní předání cen se konalo v kostele sv. Tomáše na Praze 1. Laureáti získali ceny z rukou českobudějovického pomocného biskupa Pavla Posáda, prezidenta České katolické charity.

V kategorii dobrovolníka Charity získal cenu dobrovolný ředitel Farní charity Katovice Stanislav Talián. „Cenu získal bohužel in memoriam, protože v srpnu zemřel,“ říká ředitelka Diecézní charity České Budějovice Michaela Čermáková.
„V kategorii sponzora a dobrovolníka cenu získala Hana Adámková z firmy Adamkova reality, která je jednatelkou CB Grad Transporte. S charitou spolupracuje šest let. Finančně podporuje domovy pro matky s dětmi, podílela se na nákupu vybavení Domova sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí, dále se zapojuje do projektu Adopce na dálku v Bělorusku a pomáhala i při humanitární pomoci do Rumunska.“
V kategorii zaměstnanci charity získal cenu Roman Tlapák, koordinátor humanitní pomoci i Tříkrálové sbírky z Diecézní charity České Budějovice.

„Ceny si nesmírně vážím,“ přiznává Roman Tlapák.
„Lidí, kteří by si ji zasloužili, je ale daleko víc,“ říká skromně.
„Cenu beru jako zhodnocení mé práce, kterou pro Charitu dělám. Nastoupil jsem v roce 2002 a řídil krizový tým při povodních, které tehdy ničivě zasáhly jižní Čechy.“

Pomoc při povodních provází Romana Tlapáka i dále. „Letos o prázdninách jsme několikrát vezli humanitární pomoc do severních Čech, kde lidi zasáhly ničivé záplavy. Jeli jsme do Raspenavy, Chrastavy nebo do Bílého Kostela. Vezli jsme tam čisticí prostředky a nádobí, které sebrali lidé při humanitární sbírce na pomoc obětem povodní. Děkujeme dárcům, že nezůstali lhostejní k potřebám postiženým lidem na druhé straně republiky,“ říká Roman Tlapák.

Ceny předával českobudějovický biskup Pavel Posád, prezident Charity ČR, který vyzdvihuje její význam i význam jejích pracovníků.
„Charita České republiky je stvořena pro krize a podobné situace. Charita nepracuje v nějakých ideálních podmínkách, ale zasahuje, působí a pomáhá v krizových oblastech, v krizových situacích a v krizových časech. Tehdy mají lidé k sobě blíž, jsou štědřejší a ochotnější pomoci,“ dodává s tím, že práce Charity a jejích pracovníků si proto zasluhuje ocenění. Třeba i symbolickou Cenou charity.