„Je rychle uklizený, neutratíme moc za vytápění, jsme stále spolu a zkrátka se nám tady líbí,“ tak hodnotí svůj malý byt o rozměru zhruba 35 metrů čtverečních pětadvacetiletá Tereza Kroužková ze Suchého Vrbného, která tam žije se svým mužem a psem.
Právě takové byty jsou v Českých Budějovicích v současné době podle realitních makléřů o více než dvě stě tisíc korun levnější než před třemi roky. Počet nabízených malometrážních startovacích bytů v krajském městě navíc roste.

Například server Jihočeskéreality.cz eviduje nyní celkem 1079 volných bytů do 50 metrů čtverečních. Vloni přitom realitní kanceláře nabízely v Českých Budějovicích a okolí 925 malometrážních bytů. Šestnáctiprocentní nárůst způsobil zejména počet neobsazených bytů v novostavbách.
Zároveň s převisem nabídky malých bytů klesá i jejich cena. Tento trend zaznamenali jak developeři, tak i prodejci starších bytů. „Největší propad cen nastal u typu garsonka. Zatímco na podzim 2008 byla prodejní hladina budějovické garsonky bezmála milion korun, je dnes reálná hodnota kolem 760 tisíc,“ řekl Jan Cempírek ze serveru Jihočeskéreality.cz.
K prodeji jsou malé byty například v novém bytovém domě za Perlou nebo hned v několika developerských projektech na sídlištích Šumava a Máj. Z důvodu současné rozsáhlé nabídky si pak lidé mohou více vybírat.

Realitní makléř ze společnosti Century 21 Marek Vaněček vysvětlil, že situace na trhu odráží stávající ekonomickou situaci. „Lidé se bojí více utrácet, přesto ale myslím, že pokles cen není tak razantní. V Budějovicích více ztrácejí spíše větší byty. Faktem je, že v roce 2008 byly reality na svém maximu, v té době ale také vrcholilo zvyšování příjmů a situace se od té doby razantně otočila,” popisuje s tím, že předtím byla veliká poptávka a menší nabídka, zatímco dnes je to naopak. Rozhodně je dnes podle jeho slov těžší byt prodat.

Doplnil, že změna situace prospěla lidem v tom smyslu, že si bydlení důkladněji vybírají, sledují, jaká je dostupnost MHD, v jaké je byt lokalitě a podobně. Příkladem je projekt Rezidence Vrbenská v Suchém Vrbném. Tam se garsonky o výměře více než 30 metrů čtverečních prodaly v první vlně, byť cena výrazně převyšovala milion korun.
Také realitní makléř Jiří Kahoun ze společnosti Koruna RK potvrdil, že lidé začali rozlišovat i mezi malometrážními byty. „Dochází pouze k cenové korekci u bytů opravdu malých, to znamená okolo 20 metrů čtverečních, především pak panelových a nejvíce pak ještě ve spojení s družstevním vlastnictvím. Zde se dají v průběhu příštího roku očekávat ceny již pod 700 tisíc korun,“ předpokládá Kahoun.

Dnešní novostavby menších bytů, především garsonek, nabízejí podle něj přece jen větší plochu bytu, většinou okolo 30 metrů čtverečních, a zde se i nadále bude cena dle lokality pohybovat od milionu korun výše.
„Je opravdu rozdíl i pro jednoho člověka vměstnat se do klasické panelákové garsoniéry o celkové výměře 21 metrů čtverečních, kde obytná místnost má něco kolem 16 metrů čtverečních, protože zbytek je chodba a koupelna s WC, anebo si připlatit a mít obytnou místnost o 10 metrů čtverečních větší. A protože je dnes už z čeho vybírat, klienti konečně vidí rozdíl na vlastní oči a rozhodují se následně dle svých finančních možností,“ doplnil Kahoun.

ROZHOVOR:

Mladí dnes chodí do bytujenom přespávat, říká architekt

České Budějovice – Malý byt se snadno udržuje, náklady na energie nejsou tak vysoké, pro singles je pak garsonka výhodná a pohodlná. To říká 27letý architekt Jakub Jakubec.

Jako startovací má hodně lidí garsonku. Myslíte, že je to správná volba? Mohl byste vyzdvihnout některá pozitiva negativa takového malého bytu?

Mladí lidé dnes do svého bytu chodí především přespávat. Potřebují snadno udržovatelný, útulný prostor, který je nebude nájmem a náklady na energie finančně ruinovat. Pro solo osoby je garsonka v podnájmu výhodná, pohodlná volba, v rámci možnosti určitého soukromí je pro pár ideálnější 2+kk,nebo 2+1, který se nájmem již tolik neliší. S první hypotékou je už třeba myslet na prostor pro rodinu.

Když už se člověk rozhodne pro takový byt, jak by měl vybírat. Mnoho variací asi není, přesto, čeho by se měl vyvarovat, aby se mu bydlelo dobře?

Důležitý je výběr lokace (dostupnost MHD, vybavenost, bezpečnost), ověřit si zdravotní nezávadnost bytu (vlhkost, plísně, nevhodné materiály, nebezpečné plynové spotřebiče), vybavenost bytu a řádně si prostudovat nájemní smlouvu. Také je možná vhodné přihlédnout k vzduchové neprůzvučnosti konstrukcí a k obsazenosti okolních bytů z hlediska věku i zájmů sousedů. Mladí lidé žijí často živěji a kvůli různému hluku vznikají zbytečné překážky sousedským vztahům. V neposlední řadě si promyslet náklady na vytápění, TUV a vaření. Byty s moderním plynovým kotlem, zateplenou fasádou a kvalitními okny určitě vedou nad nezrekonstruovanou budovou, s elektrickými přímotopy a vysokými stropy.

Co lze v malém bytě udělat, aby byl větší? Měl byste nějaké tipy, které by mohly pomoci?

Úsporu prostoru zajistí rozkládací nábytek. Při vysokých stropech se dá vestavět patro a úložné prostory. Vzdušné materiály a světlé odstíny prostor nestísní, barevné doplňky byt rozveselí.

Myslíte, že je jihočeská metropole drahá ve srovnání s ostatními městy. Vím, že jste architekt, ale troufl byste si odhadnout, jak se budou ceny na trhu s malometrážními byty dále vyvíjet?

I když "v Českých Budějovicích by chtěl žít každý", myslím, že cena nájmů zde výrazně neporoste. Ve srovnání s hlavním městem jsou nájmy ve většině krajských měst nižší. Ale i průměrné platy bývají nižší. Přebytek bytů na trhu bude developery tlačit k nižším cenám za m2, podíl nově postavených malometrážních bytů by mohl růst, protože se lépe prodávají a snáze pronajímají.

Jak žijete vy? Váš byt sice není garsonka, ale také ho lze zařadit mezi menší. Proč jste se rozhodl právě pro něj a jak si ho zvelebujete, aby to bylo příjemné místo k žití?

Já jsem si pořídil menší byt ve svém rodišti a hypotéku splácím z pronájmu. Za lepší prací jsem odešel do Prahy, kde bydlím v nájmu v 2+kk, 55 m2 ve staré zástavbě. Nájem je na centrum nízký, vytápění plynové. Okna ale příliš netěsní a stropy jsou vysoké, vytápím tedy větší objem. Okna se snažím utěsnit. Výhoda vysokých stropů je v možnosti instalace vestavěného patra pro spaní i úložných prostor pod stropem. Byt jsem si pohodlně rozzónoval a je schopen poskytnout pohodlí i případným návštěvám. Velké investice se do cizího ale nekonají. A hlavně díky kulturnímu vyžití v hlavním městě a pracovnímu nasazení u sebe spíše jen "přespávám".