Čeští zemědělci se bojí následků cenového výkyvu, který se však spotřebitelů zřejmě nedotkne. Zpracovatelé totiž velké zlevňování finální produkce mléčných výrobků nečekají.


O cenách za mléko se sice nesmí v Čechách veřejně mluvit, protože zemědělci i zpracovatelé se obávají sankcí ze strany Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ale všichni v branži přiznávají, že mléko po několika měsících růstu ceny prodělává strmý pád. Podle zemědělců až pod hranici rentability.
Výrobní náklady se pohybují podle Zdeňka Houšky, jednoho z představitelů Mlékařského a hospodářského družstva JIH na úrovni 9,50 až 9,80 koruny na litr mléka. „Už je tam přibližně korunová ztráta na jeden litr,“ uvedl k současné prodejní ceně Houška. Zemědělci se pokusili ovlivnit situaci i protestem, který doprovázel demonstrace německých farmářů. Ti nedodali v určený den do zpracovatelských závodů 10% produkce ve snaze zastavit pád cen. Akce se měla uskutečnit i v České republice.


„Z ohlašovaných deseti procent nedodali zemědělci čtyři až čtyři a půl procenta,“ zmínila za největšího českého zpracovatele – českobudějovickou Madetu tisková mluvčí Barbora Daňková. Zvýšení výkupní ceny však Daňková neočekává a poukazuje na celkovou situaci na trhu.


Poklesl zájem v zahraničí a mléka je přebytek. Ani spotřebitele však mluvčí Madety nepotěšila. „Stouply nám jiné náklady a jisté druhy zlevnění už proběhly,“ vyjádřila se Daňková k možnému cenovému pohybu u mléčných výrobků směrem dolů. Maximálně prý může být v řádu desítek haléřů.
V Německu zasedli za stůl výrobci, zpracovatelé i obchodní řetězce ve snaze najít cestu, aby zemědělci neprodávali pod výrobními náklady. To Houškovi v České republice chybí a bojí se, že by mohly klesnout například stavy skotu. „Myslíme si ale, že dokážeme v rámci České republiky vyrobit kvalitní potraviny, chceme zásobovat český trh,“ zdůraznil Houška.


Současná výkupní cena se v České republice pohybuje pod úrovní 9 korun, zatímco na začátku roku činila ještě necelých 10,50 koruny.