Završí se tak éra všech možných výstav, kulturních a sportovních akcí, jež se na jihu Čech k výročí města v průběhu roku uskutečnily.

Multimediální představení s názvem Magické Budějovice přilákalo v březnu asi patnáct tisíc lidí. „Rád bych věřil, že podobný počet se sejde na stejném místě i v pátek 20. listopadu, kdy se bude show, doplněná o nové prvky, opakovat," řekl Jiří Svoboda, primátor Českých Budějovic.

Kolik to stojíVýdaje na slavnostní zakončení by měly převýšit částku 2 miliony korun. Město na tuto akci uvolnilo částku ve výši 400 tisíc korun, zbytek se podařilo vybrat díky sponzorům.

Datum zakončení oslav přitom není náhodné. „Uskuteční se v pátek 20. listopadu, tedy v předvečer dne, kdy se v Budějovicích tradičně připomínal svátek Panny Marie Budějovické. Ta je více než 500 let patronkou města," vysvětlovala Lucie Kozlová, radní pro ekonomiku a finance. Dodala, že město na tuto akci uvolnilo 400 tisíc korun.

Slavnostního zakončení oslav se znovu ujme agentura Art4promotion. Ta pořádala již březnovou akci Magické Budějovice.

„My jsme se rozhodli pojmout zakončovací ceremoniál podobně jako ten březnový. Znovu chceme oživit koncept Magických Budějovic," informovala Lenka Střítecká z pořádající agentury.

„Diváci se mohou znovu těšit na velkoplošnou projekci na radnici, znovu rozehrajeme královnu Černou věž, kašna ožije novým způsobem, určitě nezapomeneme na tečku v podobě výpravného ohňostroje," přiblížila páteční program.

Slavnostní akce vypukne úderem 19. hodiny a trvat by měla 45 minut.

Advent se blíží

Po oslavách se město pomalu ponoří do vánoční atmosféry. Ten další víkend totiž bude už adventní. „Letos pro nás organizátory začínají trhy 21. listopadu, kdy přebíráme náměstí a začínáme stavební práce. Prodej ve stáncích začne 27. listopadu, o den později také program, a to slavnostním rozsvěcením vánočního stromku," přiblížil konání adventních trhů David Kovařík 
z Chilli Production s tím, že letos náměstí zaplní celkem 108 stánků, sedm řemeslných 
a osm gastronomických.

Kromě tradičního příletu Anděla, který se mezi děti a jejich rodiče snese z Černé věže v sobotu 5. prosince v 17.45 hodin, čeká na návštěvníky adventních trhů i festival Budějovice sobě.

„Naším záměrem je představit místní divadelní soubory nebo muzikanty, kteří jsou ve svém žánru známí i mimo město," přiblížil David Kovařík. Vystoupit by tak na náměstí měli například hudební kapely Nezmaři, Rozkrock, Oceán nebo Pavlína Jíšová, Pavel Žalman Lohonka či Pavel Šporcl. Každý z účinkujících bude kromě toho nejlepšího z jeho repertoáru, mít navíc za úkol zaranžovat a zahrát ve stylu a žánru, který představuje, píseň, která bude společná pro všechny. Tuto píseň navíc vyberou sami Budějčáci.

„Právě teď jsme ve fázi, kdy máme nominace. Na web Budějovice sobě nám přišla celá spousta návrhů na píseň, kterou vystupující v rámci adventních trhů zahrají," vysvětloval jednatel Chilli Production David Kovařík. Zároveň doplnil, že hlasovat pro jednu z písní bude možné do konce týdne. „Tu pak předáme vystupujícím 
a požádáme je, aby skladbu nacvičili a na akci Budějovice sobě zahráli," dodal.

A mezi jakými písničkami můžou Budějčáci vybírat? Jednou z nich je píseň K Budějicům cesta nebo Budějice, Budějice. Pokud dostane dost hlasů, zaznít může i Modlitba pro Martu od Marty Kubišové, Ráchel od Oceánu nebo Žába od Pavlíny Jíšové. Více informací a možnost hlasovat mají zájemci na stránkách www.budejovicesobe.cz.