Od neděle 31. ledna podle informací Milana Bajcury, mluvčího jihočeských policistů, mohou lidé takové zbraně odevzdat beztrestně policistům. „V souvislosti s novelizací zákona o zbraních a střelivu, je vyhlášena zbraňová amnestie,“ vysvětlil Milan Bajcura s tím, že trvat bude do 31. července. Lidé tak mají možnost se zbraně legálně zbavit, nebo ji regulérně zaregistrovat. To vše bez otázek, jak ke zbrani přišli.

Poslední zbraňová amnestie v České republice byla podle slov Evy Rybové z prachatického odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál před sedmi lety. „Tehdy majitelé odevzdali na čtyři desítky zbraní,“ vzpomněla. Lidé mohou zbraň odnést na jakoukoliv služebnu policie, tam je zaevidována a následně prochází balistickou expertizou, kde se zjišťuje, zda s ní nebyl spáchán trestný čin. „Tedy v případě, že to její stav umožňuje,“ upřesnila Eva Rybová. Pak se může majitel rozhodnout, zda zbraň zlegalizuje vystavením příslušných dokladů, nebo ji nechá státu.

Stane se ale, že při amnestii zbraň odevzdá člověk, který není držitelem zbrojního průkazu. „Ani to není problém. Může se rozhodnout, zda si potřebnou zkoušku odborné způsobilosti podle specifikace odevzdané zbraně doplní a získá zbrojní průkaz, nebo může zbraň převede na někoho z rodiny, kdo zbrojní průkaz vlastní,“ upřesnila Eva Rybová. Do získání zbrojního průkazu je zbraň uložena v depozitech policie.

Již několik let má neregistrovanou zbraň doma František z malé obce na Prachaticku. „Našel jsem jí při vyklízení statku po dědečkovi. Je zachovalá. Chtěl by si jí nechat na památku. Na amnestii čekám,“ vysvětluje. Počítá s tím, že pistoli odevzdá. Je mu jasné, že vystavení registrace bude chvíli trvat. „Zbroják mám. Budu rád, když se mi povede mít papíry i na zbraň,“ zakončil.