Větší kontrolní akce prověřila v závěru minulého týdne, jestli cestující v MHD v jihočeské metropoli disponují platnými jízdními doklady.

Českobudějovická městská policie v průběhu své běžné činnosti spolupracuje se všemi organizacemi města České Budějovice, mezi něž patří i Dopravní podnik České Budějovice. „Kromě běžného ověřování totožností černých pasažérů bez platného osobního dokladu proběhla v pátek opakovaná rozsáhlá akce, při které se podařilo odhalit 26 cestujících bez platného jízdního dokladu,“ uvedla Věra Školková, tisková mluvčí Městské policie České Budějovice.

Strážníci městské policie po celou dobu akce dohlíželi na pokojný průběh a zaměstnancům Dopravního podniku České Budějovice asistovali při zjišťování totožností černých pasažérů.

Pod rouškou tmy

Jak se ukazuje, černí pasažéři zneužívají především noční linky. Podle mluvčí Dopravního podniku města České Budějovice Barbory Fišer je to běžně až třicet hříšníků za noc. A právě na ně se zaměřila poslední společná kontrola revizorů a strážníků.

„Revizoři, které při nočních kontrolách doprovází strážníci městské policie, v letošním roce řešili až pětinu cestujících linek 53 a 59, kteří za přepravu nezaplatili. Ač v noci nejvíce lidí míří z centra města, na méně obsazených spojích ze sídlišť se minulý týden vezlo 13 osob bez jízdenky, tedy stejně jako z centra," vypočetla Barbora Fišer.

„Kdo chtěl ušetřit pár korun za jízdenku, zaplatil přirážku k jízdnému od 600 Kč do 1 500 Kč. Pokud ji cestující bez platného jízdního dokladu uhradí na místě, platí 600 Kč, pro úhrady do 15 dnů platí sazba 800 Kč plus jízdné. Kdo úhradu odloží ještě více, zaplatí plnou výši přirážky 1 500 Kč plus jízdné. Při kontrole v noci z minulého pátka na sobotu si přitom polovina zjištěných osob za přirážku k jízdnému nepřiplatila poprvé," zmiňuje.

Potyčky i překvapení

Asistence městské policie je občas při kontrole dokladů nutná, protože se revizoři setkávají i s agresivitou ze strany černých pasažérů. Strážníci se ale někdy dočkají i kuriózních situací.

V minulosti už se například setkali s cestujícím, který se revizorům prokázal cizím občanským průkazem. „Z jeho zavazadla se při útěku vysypalo i několik dalších osobních dokladů na cizí jména," uvedla k neobvyklému případu Věra Školková. Provinilce přitom museli strážci zákona chytat při útěku.

Vjely si do vlasů kvůli chlapovi.
Vrhla se po své sokyni. Zasáhnout musela policie, napadená skončila v nemocnici

Přítomný revizor dopravního podniku tehdy popsal, jak se vše od počátku vyvíjelo. Černý pasažér se při kontrole jízdenek prokázal občanským průkazem. To by bylo v pořádku, kdyby ovšem osobní doklad nepatřil jiné osobě. Jakmile revizor dotyčného muže konfrontoval se svým zjištěním, muž se dal okamžitě na útěk. Proto museli strážníci provinilce zadržet při útěku. Ten jim poté již bez dalšího odporu prozradil svou pravou totožnost. Jednalo se o jedenačtyřicetiletého muže z Českých Budějovic. Muž, kterému se během jeho útěku vysypal obsah batohu, měl podle mluvčí strážníků jistě co skrývat. Mezi jeho věcmi bylo několik občanských průkazů, průkazů zdravotního pojištění a dokonce i vojenská knížka na různá jména. Strážníci pak na místo následně přivolali hlídku Policie ČR, která si celý případ převzala k dalšímu šetření.

V minulosti už strážníci asistovali třeba i při vyvedení opilých cestujících z vozů MHD, kteří vzápětí kvůli svému chování skončili na záchytce.