Dynamika počtu onemocnění rostla zhruba od šestého kalendářního týdne především v kolektivech středních škol a vyšších ročníků základních škol, a z okresů hlavně na Českobudějovicku a Jindřichohradecku. „Nižší výskyt je mezi mladými lidmi ve věkové skupině 20 až 24 let a mezi seniory. Mezi dětmi do jednoho roku, což je věková skupina, která je nejzranitelnější, protože děti do tří měsíců nemohou být očkovány a základní očkování je ukončeno v jednom roce věku dítěte, registrujeme třináct případů. Z toho čtyři nové v tomto týdnu,“ upřesnila ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová a dodala, že hygienici v souvislosti právě s nejmenšími dětmi a i těmi, které se mají narodit, apelují na budoucí maminky, rodiče novorozenců a jejich dospělé blízké, aby se nechali přeočkovat. „Ochranné protilátky z očkování v dětství v čase klesají a dospělí se stávají více vnímavými,“ připomněla.

Čapí hnízdo v Hluboké nad Vltavou.
První čápi už na jihu Čech sedí na vejcích. V Netolicích a Strunkovicích

Přestože čísla nakažených stále rostou, tempo postupně zpomaluje a nárůsty jsou spíše v řádu jednotek procent. Největší výskyt onemocnění v kraji má momentálně Českobudějovicko. Hygienici tu k jedenáctému týdnu evidují 289 případů černého kašle. Nejvíce nemocných je mezi studenty a dětmi ze základních škol. Krajské město ale zatím opatření na školách vzhledem k jarním prázdninám neplánuje. „Měli jsme těsně před prázdninami poradu ředitelů a dohodli jsme se, že k žádným opatřením zatím nepřistoupíme. Během jarních prázdnin kolektivy fungovaly separátně a proto žádné opatření nebylo nutné. Uvidíme, jaká bude situace s opětovným nástupem dětí do škol. Bavili jsme se případně o nějaké karanténě ve třídách, kde je velký výskyt, ale že bychom například neočkované posílali domů, o tom opravdu neuvažujeme,“ uklidnila rodiče školáků primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová. Druhým nejvyšším místem výskytu v kraji je Jindřichohradecko se 128 případy černého kašle. Na Českokrumlovsku se objevilo 69 případů, na Prachaticku 59, na Strakonicku 36, na Táborsku 40 a na Písecku od začátku roku evidují hygienici 20 případů.

Onemocnění černým kašlem může začít jako obyčejná viróza. Kašel ale přichází až v hodinových záchvatech a neustále se stupňuje. Hygienici doporučují nechat se jednou za patnáct až dvacet let nebo alespoň jednou za život na černý kašel přeočkovat, optimálně v kombinaci s vakcínou proti tetanu a záškrtu, protože ochranné protilátky z očkování v dětství v čase postupně klesají a jedinec se stává více vnímavý.