Českobudějovickou MHD se podle mluvčí dopravního podniku Barbory Fišer vloni vozilo o 17 procent více černých pasažérů než v roce 2021. "Cestující, kteří neměli platný jízdní doklad, revizoři přistihli v téměř 14 tisících případech. Mezi nimi i stovky cizinců," vypočítává. Právě od cizinců přitom bývá problém vymoct pokutu. "Celkem 780 přirážek k jízdnému vypsaných za rok 2022 černí pasažéři ze zahraničí neuhradili, jen za loňský rok to činí 1 185 600 Kč. Částku po cizincích navíc není možné vymáhat," konstatuje Barbora Fišer s tím, ze problém se netýká pouze českobudějovického dopravce, který se na problém snaží upozornit.

Z celkových 851 přirážek k jízdnému vystavených cizincům jich černí pasažéři uhradili pouhých 71. Ve statistice nefigurují ty pokuty, které cestující bez jízdenky uhradili na místě revizorovi, v takovém případě totiž není jejich ztotožnění vyžadováno.

Tříkrálová sbírka 2023 v Boršově nad Vltavou.
Třicet stoletých v Českých Budějovicích, valentýnské vzkazy v MHD

 „Samozřejmě chápeme, že se taková věc stane, cestující ze zahraničí nemusí správně porozumět systému nebo prostě jen zapomenout. Takoví pasažéři se ale většinou k situaci postaví čelem a přirážku uhradí na místě, online nebo na přepážce. Řada cizinců ale udělenou pokutu jednoduše ignoruje nebo dokonce ve městě přebývá dlouhodobě a služby, které provozujeme díky poctivým cestujícím i úhradám z veřejného rozpočtu, zneužívá pravidelně,“ komentuje situaci Slavoj Dolejš, ředitel Dopravního podniku města České Budějovice (DPMCB).

Ke hříšníkům patří i známé firmy. "Nejčastěji při zneužívání veřejné služby revizoři přistihli občanku Slovenska, které vypsali 39 pokut. V patách jí byli další notoričtí černí pasažéři z Maďarska (30 přirážek k jízdnému) a Rumunska (23 přirážek k jízdnému). Přestože jim byly přirážky vypsány během pravděpodobně dlouhodobého pobytu v ČR, nemůže je dopravce předat k vymáhání. To u osob s trvalým pobytem a občanstvím v jiném státě totiž není možné. DPMCB tak nemá šanci získat ani procentuální část dluhu z prodeje pohledávky," poukazuje mluvčí na problém.

Švédský den v plánovacím centru firmy IKEA v Českých Budějovicích.
OBRAZEM: IKEA v novém centru v Budějovicích uspořádala švédský den

Jízda bez lístku ale není zdaleka jen doménou lidí s cizím pasem. Mezi černými pasažéry je samozřejmě nejvíce občanů Česka. A jsou mezi nimi i zařeknutí neplatiči. „Občas se setkáváme i s absurdními situacemi, kdy nám tito cestující píší stížnosti třeba na zpoždění a jedním dechem dodávají, že při využití našich služeb zásadně cestují na černo a nechystají se na tom nic měnit,“ líčí s údivem Dolejš.

Navíc ani čeští cestující nejsou zrovna vzorní při placení pokut. "Z celkových 13 918 přirážek k jízdnému jich cestující uhradili 40 procent – 10 procent na místě a 30 procent dodatečně na účet nebo na přepážce. Ostatní pohledávky má dopravní podnik v případě českých občanů možnost předat k vymáhání, získá tak alespoň část z dluhů zpět," poukazuje Barbora Fišer na možnost na dlužníky přitlačit.