S početným rodinným doprovodem dorazil například čtyřletý Šimon Matouš. „Přijeli jsme z Českých Budějovic. Jezdíme sem často za babičkou a za dědou a snažíme se také návštěvy nasměrovat na akce, které se tu pořádají," vysvětlila Šimonova maminka Helena Matoušová. Celý tým se pak dostal přes stráž díky známému „Mikuláš ztratil plášť" a několika hádankám.

Ochranku tvořili rohatci všech generací. „My jsme tady jako kamarádi paní Černé," zmínila vysoká čertice třímající knihu hříchů a v nadsázce dodal, že  ženy, kterým se nechce péct, raději asistují při čertovském kování. Tak úplně to ale nebyla pravda, protože na ochutnávku bylo pečiva přineseno do nedávno opraveného historického stavení dost…

Dost bylo i návštěvníků a někteří prošli i bez básničky. Stačilo, že něco vůbec řekli. „Paráda," zopakovala například po babičce, na adresu zkoušky rohů jednoho z čertíků malá dívenka a o pár vteřin později stejně ochotně v jiné souvislosti po babičce zopakovala: „Ježiši." Jinak toho sice moc nenamluvila, ale vzhledem k věku téměř batolecímu to benevolentním čertům jako vstupné  stačilo…

Už se také těšili na zimní pauzu. „Tohle je poslední akce roku. V Kojákovicích končíme štrúdlováním, v Nových Hradech Čertovským kováním," uvedl nejstarší z patroly Robert Dulfer a připomněl tím, že společnost Rožmberk, která se o chod kovárny stará, provozuje také venkovské muzeum v Kojákovicích. „Teď máme trochu klid," naznačil Robetr Dulfer, že zimní přestávka přijde nadšencům ze společnosti vhod.

„Děti si tu mohou i péct nebo malovat," doplnila pak ve vyhřáté ve světnici k připravenému programu za pořadatele Olga Černá. A děti třeba šanci vyzkoušet si pečení rády využily. „Dělal jsem čerta a šneka, pomáhala mi maminka," svěřil se Hubert Smolík a ukazoval přitom na plech s vytvarovaným těstem.

Vánoční program ale v Nových Hradech nekončí. Na hradě bude například ještě o víkendu otevřena speciální prohlídková trasa.