Ve volbách na nové pětileté období Češi volili 21 poslanců Evropského parlamentu z celkových 720. Voleb do Evropského parlamentu se letos zúčastnilo třicet uskupení, před pěti lety to bylo 39.

I když volební účast nebývá na eurovolbách velká, poněkud jiná situace byla v Nové Bystřici na Jindřichohradecku, kde se navíc hlasovalo v referendu o obchvatu města. Zde krátce po sobotní 9. hodině volební komise v místní knihovně na náměstí napočítala již sedmatřicetiprocentní účast.

"Hodně lidí přišlo už včera, to odvolilo 35 procent, počítám, že se dnes dostaneme přes 40 procent," odhadovala předsedkyně komise Radka Bednářová. "Zájem je hlavně o referendum o obchvatu, spíš někteří vynechávají volby do Evropského parlamentu. Ale i v těchto volbách budeme mít vysokou účast. Zrovna se tu koná golfový turnaj a spousta lidí přišla s voličskými průkazy. Hned v pátek v první hodině se táhla fronta až do průjezdu a vůbec jsme se nezastavili," směje se.

První voliči na Gymnáziu Česká v centru Budějovic.
První den voleb do Evropského parlamentu přinesl nízkou účast

Volební místnosti se v Čechách uzavřely v sobotu ve 14 hodin. Vzhledem k tomu, že v zemích Evropské unie se volí v různé dny, na výsledky si musíme počkat minimálně do nedělního večera.

Podle koordinátorky voleb krajského úřadu Věry Markové je předpoklad, že volebí účast na jihu Čech byla vyšší, než při předchozích volbách.

Eurovolby v sobotu v Nové Bystřici. Součástí je i referendum o obchvatu města u hranic, v jehož centru je doprava poměrně hustá.
Občané Nové Bystřice se v referendu vyjádřili pro obchvat města

Z jižních Čech například kandidovali:

Kvetoslava Kotrbová, ředitelka KHS Jihočeského kraje (Socdem a budoucnost)

Tomáš Kubín, českobudějovický zastupitel (ANO)

František Talíř, náměstek jihočeského hejtmana (Spolu)