Nejméně dvakrát týdně, o sobotách i nedělích vyráží do terénu zaměstnanci České obchodní inspekce. V létě budou kontrolovat hlavně kempy a také ověřovat tipy od nespokojených zákazníků. „Pokud máte pocit, že vás někde ošidili, hned se ozvěte,“ říká zástupce ředitele jihočeského inspektorátu Karel Havlíček.

Co v létě nejvíc zaměstnává Českou obchodní inspekci?
Jako každý rok je pro nás léto ve znamení zvýšeného turistického ruchu v jižních Čechách. Kontrolujeme různé příležitostné prodeje, průvodcovské služby a kempy.

Hodně lidí míří o prázdninách právě do kempů. Jaké problémy se objevují tam?
Stále častěji dochází k náhodnému prodeji takového zboží, které uniká kontrole v kamenných obchodech. To znamená, že tam někdo přijede a začne nabízet na provizorním stánku zboží bez povolení. Objevují se ale pořád i ty obvyklé věci jako nedodržení míry nebo neseznámení zákazníka s cenou.

Změnila se nějak situace v posledních letech? Šidí se víc než dříve?
Já si myslím, že ne. Řekl bych, že ten trend je stále stejný, nejde to ani nahoru ani dolů. Problémy se najdou vždycky, někdy jsou jen důsledkem nezkušenosti brigádníka, jindy je to naopak výsledek obrovské zkušenosti chytrého podvodníka.

Jsou v jižních Čechách nějaká místa typicky problémová, na která by si měl dát zákazník pozor?
Podle mého názoru ne. Kempy, kde by se opakovaně objevovaly potíže, nejsou. Máme ale takové ty podvodníky cestovatele, které nachytáme několikrát na různých místech. Je to v lidech, ne místech.

Když má člověk pocit, že jej někdo ošidil, může se nějak bránit?
Samozřejmě ze zákona máte právo na to, aby vám prodávají prokázal, že službu účtoval správně. To znamená, že je povinen vám například dát cejchovanou sklenici.

Mohu si někde stěžovat i později?
U nás na České obchodní inspekci. Během léta tu často zvoní telefony a lidé nás upozorňují, že se jim někde něco nezdálo. Naši inspektoři pak tipy ověřují. Jen bych chtěl připomenout, že často lidé se stížností váhají a ozvou se až v září nebo říjnu, ale to už s tím nemůžeme nic dělat, protože kempy jsou zavřené. Takže pokud máte pocit, že vás ošidili, zavolejte hned.

Kolik chystáte letos zhruba kontrol?
Nemám to přesně spočítané, ale naši zaměstnanci vyráží do terénu každý týden minimálně dvakrát třikrát, a to včetně sobot a nedělí.

Jak vypadá taková kontrola?
Myslím, že v tomhle jsme nejspecifičtější orgán, protože naši inspektoři vystupují tak, že simulují běžné zákazníky, turisty, vytváříme i fiktivní manželské dvojice, aby byli nenápadní. Rozhodně nechodí v kravatách a s odznakem. Tím se prokáží až úplně nakonec, po zaplacení, takže obchodník se nemůže vymlouvat.

Jak prodejci na inspektory reagují?
Někteří jsou perfektní, uznají nedostatek a slíbí nápravu, ale jsou pochopitelně i tací, kteří zkouší všechno možné, pláčí, vymlouvají se, kličkují.

To musí inspektoři zvládat i dost nepříjemné situace.
Ano a podmínkou pro každého našeho zaměstnance je, aby na to byl připraven. Musí umět zachovat chladnou hlavu a nenechat se ovlivnit emocemi, které tady pracují víc než u jiných povolání.

Jaké můžete hříšníkům udělovat sankce?
Pokuty se běžně pohybují v tisících až desetitisících. Pokud ale najdeme velký, opakovaný prohřešek, může to létat až v milionech.

Mění se zboží, na němž se nejčastěji šidí? Dříve to určitě bylo pivo.
To je stále. Já si myslím, že pivo má svůj čas, to znamená, že s přibývající hodinou, natočené množství klesá. Jsou samozřejmě i poctivé podniky, ale nedodržování míry piva je české specifikum.

Co fenomén všech sezónních slev?
Na to je také třeba dát si pozor. Pokud si chce někdo něco koupit, měl by vědět, kolik za to chce dát peněz a ne se řídit slevami. Prodávající je také vždycky povinen zákazníkovi říct, kolik to bude stát na konci, nikdo po vás nemůže chtít, abyste stáli u regálu s kalkulačkou a cenu si dopočítávali.