Na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo – Bapska se minulou neděli nahromadilo 10 000 migrantů. Situace, kdy se takové velké množství lidí, seskupí na jednom místě a musí zde nocovat, je nebezpečná a snadno dojde ke zranění. Čeští dobrovolníci byli jedni z prvních, kteří toto nebezpečí pochopili a rozhodli se pomoci. Založili webovou stránku www.pomocprouprchliky.cz a vytvořili na sociálních sítích komunitu „Pomáháme lidem na útěku". Přivezli do Bapske za finanční i materiální podpory pražského Autonomního sociálního centra KLINIKA stan, který naplnili suchým oblečením a botami a poskytují zde už šestým týdnem základní pomoc.

V úterý se už po čtvrté do Chorvatska vypravili Marie Kaštanová a Tomáš Mařík 
z Českých Budějovic. Spolu 
s nimi vyjel také Deník. Čeští a s nimi několik německých dobrovolníků pomáhají hlavně promočeným a prokřehlým dětem a ženám. V noci vaří teplý čaj. A neustále s migranty mluví a podávají jim důležité informace.

Mladí lidé, zde suplují roli institucí, když komunikují 
s uprchlíky převážně ze Sýrie. Předchází tak panice, která se snadno v tisícihlavém davu prokřehlých poutníků může šířit. Někteří migranti netuší, kde jsou, nevědí, jestli a kdy se otevře hranice, na kterou je srbské autobusy právě přivezli. Srbští policisté jen procházejí a dohlížejí, aby nedocházelo k potyčkám. Organizace Lékaři bez hranic spolu se srbským Červeným křížem zajišťují základní lékařskou pomoc. Ostatní je na dobrovolnících.

Jakub Axman tu byl poprvé, ale ví, že ne naposled. „Pomáhal jsem stavět stan s oblečením, staral jsem se o noční provoz elektrogenerátoru. 
V Bapské jsem strávil několik dní a noci. Není co řešit, ti lidé tu pomoc v tuhle chvíli potřebují. Viděl jsem, že jsou za ni vděční. Pojedu na otočku do Čech kvůli škole a pak se sem vrátím na delší dobu. Lidé 
z organizace Člověk v tísni pronajali v nedalekém Šidu pro dobrovolníky dům, takže se máme kde vyspat a osprchovat.To je skvělé, protože jinak bychom to dlouho nevydrželi," popisuje českobudějovický student. Podobně to vidí několik desítek převážně mladých lidí z různých koutů České republiky.

Marie Kaštanová sem jezdí pravidelně, zažila i nedělní krizi. Přestože je k mnohému velmi skeptická ví, že až si odpočine, vypraví se do Bapské 
popáté. „Už jsem docela vyčerpaná, ale naplňuje mě to. Dělám to pro těch 10 procent lidí, kteří si toho opravdu váží. Jsou to hlavně rodiny s dětmi. Proto teď chystám sbírku kojeneckých lahví. Jsou na cestě, je zima, je potřeba pomoci. Neznamená to, že bych si neuvědomovala, že to s jejich začleněním do evropské komunity nebude jednoduché. Prochází tu mnoho mladíků, kteří působí tak, že jsou ochotní následovat kohokoli, kdo se jich ujme. A v souvislosti s islámem to představuje možné nebezpečí. Ale o to víc je potřeba, aby dostali šanci a také povinnost, žít s námi v Evropě, podle evropských pravidel."

Dobrovolníci vozí domů 
i nejnovější informace. V tuto chvíli se prý dohodla srbská 
a chorvatská policie na koordinaci plynulejšího postupu uprchlíků a v Bapske teď nečekají migranti tak dlouho, což snižuje mnohá rizika.