Zásadní proměnu Výtopny Vráto plánuje v příštích letech Teplárna České Budějovice. Podle předsedy představenstva teplárny Václava Krále je výtopna dosluhujícím energetickým zdrojem, který čeká postupné utlumení. Důvodem je spalování uhlí, od kterého se chce českobudějovická městská firma zcela odpoutat.

„Přemýšleli jsme, co s tímto brownfieldem a rozhodli jsme se, že bychom zde rádi vybudovali zařízení na energetické využití odpadů. ZEVO by se tak stalo příspěvkem k cirkulární ekonomice v Jihočeském kraji,“ uvedl Václav Král k budoucnosti areálu, který se nachází při Okružní ulici. Teplárna chce uhlí nahradit jednak energetickým využitím odpadu v budoucím ZEVO Vráto, biomasou, na kterou se již přestavuje jeden z kotlů v areálu v Novohradské ulici a také horkovodem z JE Temelín. Ten už je v provozu.

K proměně Výtopny Vráto se uskutečnila i mezinárodní architektonická soutěž. Zájem o ní projevilo celkem 22 uchazečů a měla za úkol najít budoucí podobu Energetického parku České Budějovice (ZEVO Vráto). „Uchazeči byli od Japonska po Německo. Vybrali jsme z nich čtyři finalisty, kterým jsme položili tři otázky. Jak by měla vypadat fasáda, vnější obálka ZEVO, jak se má rozvíjet areál a jak využít krajinu v okolí,“ vypočetl Václav Král v pondělí 25. března 2024, když byly na vernisáži ve výtopně představeny vítězné návrhy. Veřejnost si je může prohlédnout až do čtvrtka.

K tragické srážce vlaku s osobou v kolejišti došlo u severní zastávky v Českých Budějovicích.
Vlak v Budějovicích srazil člověka v kolejišti. Ten na místě zemřel

„Další kroky budeme podnikat tak, abychom v roce 2028 mohli provoz ZEVO zahájit,“ doplnil Václav Král s tím, že je to poměrně ambiciózní cíl. Ale vznikne nový moderní energetický zdroj a zároveň se využije současný městský majetek. „Chtěl bych poděkovat účastníkům mezinárodního workshopu i organizátorovi soutěže,“ zdůraznil Václav Král.

Vítězem jedné části soutěže se stal českobudějovický ateliér A8000. Návrh obsahuje například vznik vysokoškolských kolejí v části dnešního areálu výtopny, aby se využila část nemovitostí. Podle Pavla Kvintuse z ateliéru A8000 se může stát ZEVO i novým společenským centrem této části města.

Ateliér A8000 zvítězil v druhé části soutěže – porotu nejvíc zaujal jeho návrh udržitelné proměny části objektů z roku 1989 na FabLab s celoročním provozem. Návrh vznikl ve spolupráci ateliéru A8000, krajinářského studia Krejčiříkovi a organizace Make More, která stojí mimo jiné za českou sítí festivalů Maker Faire. Vítězem první a třetí části soutěže, architektonického návrhu pláště ZEVO a pojetí okolní krajiny, se stal česko-švédský ateliér Lasovsky Johansson Architects ApS.

Výstava, která představuje budoucí podobu Energetického parku České Budějovice, nabízí šestnáct panelů s pracemi architektů a krajinářů. Výstava v areálu Výtopny Vráto na Okružní v krajském městě potrvá do 28. března a otevřena je vždy od 14 do 17 hodin. Každý den v 15.30 zde začíná také doprovodný program věnovaný souvisejícím tématům, jako jsou budoucnost sdílené, komunitní energetiky, rozvoj města a překonávání bariér či zlepšování prostředí pro život.

Po pondělní vernisáži, která shrnula průběh a výsledky mezinárodního architektonického workshopu, je úterý věnováno představení Strategie pro zelené město. Tento koncepční dokument stanovuje průběh postupného odklonu městské teplárny od spalování uhlí a vytyčuje klíčové cíle na cestě k využívání dostupných bezemisních a obnovitelných zdrojů energií.

Ve středu je na programu představení projektu ZEVO Vráto. Toto moderní zařízení na energetické využívání odpadů zužitkuje potenciál odpadů, které po desítky let končily na skládkách, a nastartuje tak principy cirkulární ekonomiky v každodenní praxi.

Závěrečný den, čtvrtek, je věnovaný především možnostem přínosu této investice k rozvoji celé lokality a projektu FabLab. Jde o ambiciózní záměr, jak revitalizovat brownfield po dosluhující uhelné výtopně a jeho okolí, a proměnit je v multifunkční technologický, edukační a komunitní komplex s celoročním provozem napojený na okolní kulturní krajinu.

Součástí výstavy umístěné do zajímavého industriálního prostoru je také několik modelů vytvořených architektonickými studii v rámci workshopu. Vytváří se tak další příležitost k návštěvě jinak nepřístupného areálu, možnost unikátní interakce vizí s realitou či k diskusi o budoucí podobě tohoto místa i připravovaných projektů.

Vstup na výstavu, jejímž pořadatelem je akciová společnost ZEVO Vráto, je volný.