Po několik týdnů dopřávalo zábavu obyvatelům Českých Budějovic i návštěvníkům města adventní městečko na náměstí Přemysla Otakara II. Jeho sklízení se naplno rozběhlo večer 6. ledna. Tehdy ukončily provoz i poslední atrakce - například kluziště nebo vyhlídkové kolo.

Ve středu 10. ledna odpoledne už na náměstí zbývalo jen pár složených konstrukcí nebo téměř rozebraná vyhlídková věž. Na straně k radnici pak několik beden s nápisy, které svědčily o tom, že se třeba doplňky výzdoby zase určitě za rok vrátí.

Kam s vánočními stromky? Ilustrační foto.
Kam v Budějovicích s dosluhujícími vánočními stromky? Určitě ne na chodník

S ledem opatrně

Mezi domy se také rozléhaly pravidelné rány palicí. Oproti jiným rokům se totiž v lednu počasí „netradičně“ vydalo směrem k hodně nízkým teplotám. Jindy stačí třeba jen vypnout chlazení a led kluziště, silný zhruba deset centimetrů, se rozpustí sám. Letos by se muselo čekat nejméně do příštího týdne, když i přes den jsou teploty citelně pod borem mrazu. Ke slovu tak přišlo ruční rozbíjení ledu, které ovšem musí být natolik šetrné, aby se nepoškodila speciální technická podložka, kde je umístěno chlazení.

Náměstí Přemysla Otakara II. také v příštích dnech opustí vánoční strom. „V pátek 12. ledna v 8.30 hodin pracovníci společnosti Lesy a rybníky města České Budějovice jedli na místě částečně rozřežou, její větve půjdou na štěpky a podstatná část bude převezena do manipulačního skladu a poté do dřevozpracujího závodu,“ dodává náměstek primátorky Tomáš Bouzek.

Českobudějovický advent, který naplnil náměstí programem od závěru listopadu, připravila společnost Art4promotion, která vyhrála výběrové řízení pořádané českobudějovickou radnicí.