Ještě na hranici noci a dne přivezla v pátek 22. září 2023 speciální souprava do Českých Budějovic k rekonstruovanému Kulturnímu domu Slavie demoliční stroj. Práce na proměně objektu pokročí do další fáze.

Zhruba pět dnů by mělo trvat rozsáhlejší bourání. Bude k nim patřit například demolice stropu nad hlavním sálem nebo bourání severní fasády. Vykládka stroje omezila nakrátko v pátek ráno dopravu v Dukelské ulici před Jihočeským muzeem a řidiči i chodci by měli počítat s tím, že po demolici bude ve větší míře odvážena od Slavie suť. Bourání také může zvýšit prašnost a hlučnost související se stavbou.

Hodnotící komise, která rozhodovala o titulu Evropské hlavní město kultury, navštívila České Budějovice ve středu 28. června 2023. Byl pro ni připraven program na různých místech ve městě.
Kam potečou peníze pro Evropu, rozhodnou v Budějovicích noví ředitelé

Slavie má po rekonstrukci navýšit svoji kapacitu a získat přístavbu na severní straně směrem k Jihočeskému muzeu. Náměstek primátorky Petr Maroš požádal veřejnost v souvislosti se současnými většími omezeními v okolí stavby za trpělivost. „Za případné omezení, které je ale nezbytné, se všem omlouváme a prosíme o pochopení i trpělivost,“ říká Petr Maroš.

Rekonstrukce Slavie má být hotova v roce 2026.