„Máme tři hlavní svátky: Valentýn, Mezinárodní den žen a Den matek,“ říká Hana Hajná z českobudějovického květinového ateliéru Rozálie. A připojuje, že hodně květin se prodává i na konec školního roku, ale ten ke klasickým svátků květinářka nepočítá. Na 8. března je v květinářství celkem frmol. Pro velkou objednávku si přijeli z Adamova, kde druhý rok pořádají akci k MDŽ. „Je to posezení s občerstvením a přednáškou o Indii a aromaterapii,“ naznačuje různorodý program Kristýna Schickerová ze Spolku pro Adamov, který akci pořádá společně s obecním úřadem. Je určena především pro ženy. „Ale muže nevyženeme, kdyby nějací přišli,“ zdůrazňuje s úsměvem Kristýna Schickerová. Spolu s Petrou Adensamovou přijely pro devadesát karafiátů a několik kytic. Rozdělí je mezi návštěvnice a účinkující.

U pultu se potkaly s další zákaznicí. „Svátek, narozeniny, MDŽ,“ vypočítává paní Růžena, jaké určení má několik kytic a oceňuje akci, jakou chystají v Adamově. „Je to dobře, hlavně starší lidé si toho považují,“ zdůrazňuje zákaznice.

„Na Mezinárodní den žen objednáváme rozhodně víc květin než jindy,“ říká Michaela Hajná z trojice květinářek. „A objednávek předem od zákazníků máme méně než na Valentýna, ale také dost,“ dodává Michaela Hajná.

Oprava zastávkového zálivu MHD v českobudějovické ulici Na Sadech.
Zastávka v Budějovicích dostává nový beton, pozor na výměny poklopů na kanálech

Skladbou prodávaných květin se tři hlavní jarní svátky v Rozálii, květinovém ateliéru, trochu liší. „Na Valentýna frčí hlavně růže, na MDŽ řekla bych karafiáty, tulipány, růže, mix květin. Den matek, ten je laděný do lučna,“ říká Hana Hajná o vkusu zákazníků. Takže na květen už se pak více uplatní typ lučního kvítí. Ale rozhoduje hlavně vkus jednotlivých zákazníků. Podle Johanky Vonešové, nejmladší z trojice květinářek, ve věku zákazníků u jednotlivých svátků není rozdíl, pro pozornost v podobě krásných květů pro své blízké nebo třeba sousedky či kolegyně chodí mladí i starší.