V Českých Budějovicích na nádraží se spustil provoz automatu na kvalitní filtrovanou vodu do vlastní lahve. Jedná se o poslední z celkem dvanácti filtračních stanic, které instaluje Správa železnic společně se startupem Lokni na nádražích v České republice v rámci projektu nazvaného Železnice bez plastů. Budějovice se tak připojují k nádražím Praha hl.n., Břeclav, Kolín, Děčín, Hradec Králové, Náchod, Česká Třebová, Ostrava hl. n., Olomouc hl. n., Plzeň hl. n. a Praha-Smíchov, kde filtrační stanice už také fungují. Automaty na filtrovanou vodu pod značkou Lokni jsou umístěné v halách či hlavních koridorech nádražních budov, aby byly co nejlépe dostupné široké veřejnosti.

Automat LOKNI umožní uživatelům stejnojmenné aplikace stočit si půl litru neperlivé vody zdarma každý den.Automat LOKNI umožní stočit si půl litru neperlivé vody zdarma.Zdroj: LOKNIJohana Valtrová z agentury FYI Prague přiblížila: „Cestující si na zmíněných dvanácti nádražích nyní mohou načepovat perlivou či neperlivou vodu z důvěryhodného zdroje namísto nákupu balené vody. S tarifem Nádraží si navíc každý může načepovat půl litru neperlivé vody denně zdarma.“

„Projekt Železnice bez plastů a s ním spojené automaty na filtrovanou vodu jsou jedním z mnoha kroků, které podnikáme pro zlepšení služeb a komfortu našich cestujících,“ doplnil Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic.

Bez aplikace je voda za peníze

Cestující tedy mají možnost si přes mobilní aplikaci Lokni denně načepovat 0,5 litru neperlivé vody zadarmo díky tarifu Nádraží. Další možností je využití ostatních tarifů v rámci mobilní aplikace Lokni, která poskytuje vedle placených měsíčních nebo ročních také bezplatné tarify. Jedná se hlavně o tarify pro studenty na univerzitách (Univerzity + nádraží) , kteří mají možnost si denně natočit až 3 litry zdarma na univerzitách a půl litru neperlivé na nádražích. Lidé, kteří nebudou chtít použít aplikaci, si mohou vodu nakoupit přímo přes platební terminál, a to za tyto ceny: 0,5 litru za 6 korun, 1 litr za 8 korun a 1,5 litru za 10 korun.

Nádraží v Českých Budějovicích po rekonstrukci, otevření dne 5. února 2024.
Budějovické nádraží otevřelo po opravách i hlavní vchod. Podívejte se

Zakladatel startupu Lokni Martin Václavík sdělil: „Budujeme síť filtračních stanic, kde si lidé mohou s důvěrou natočit špičkovou vodu do vlastní láhve namísto nákupu vody v PET. Balená voda zbytečně zatěžuje životní prostředí, a navíc je, především pak v terminálech veřejné dopravy, až nesmyslně drahá. V Česku máme kvalitní vodu z vodovodu, ale ve starých nebo rozsáhlých objektech, jako jsou školy či nádraží, se její senzorické vlastnosti mohou vlivem materiálu potrubí či stagnace zhoršovat. Lidé pak často preferují předraženou balenou vodu. Filtrace, která doupraví pitnou vodu přímo na kohoutku, je podle nás ideálním řešením. Věříme, že důvěryhodný alternativní zdroj perlivé i neperlivé vody do vlastní láhve může výrazně přispět ke snížení množství zbytečného odpadu.“