Vypuštění vody začalo 18. března a aktuálně se nádrž Bagr ve Stromovce čistí. „Kromě několika velkých předmětů, jako je třeba nákupní vozík, bylo ze dna vytaženo značné množství drobných věcí, jako jsou hračky pro psy, házecí talíře, lahve od alkoholických i nealkoholických nápojů a bohužel i injekční stříkačky,“ uvedl za Magistrát města České Budějovice Petr Lamač a doplnil, že v nejhlubších částech nádrže byla 30 centimetrů vysoká vrstva nánosů, které vznikají mimo jiné z napadaného listí.

Zdroj: Petr Tibitanzl

„V Bagru bychom rádi udrželi nějakou stabilní rybí populaci, čistili vodu i na přítoku nějakým přírodě blízkým opatřením, jako jsou systémy vodních rostlin, a potom by voda měla vypadat podstatně lépe než dřív. Motivací pro tyto práce byla snaha celou nádrž vyčistit. Jsou léta, kdy je plný sinic a zapáchá,“ prohlásila náměstkyně primátorky pro životní prostředí Zuzana Kudláčková.

Bagr bude s největší pravděpodobností znovu napuštěn ještě před začátkem letní sezony. Ani po vyčištění nádrže se ovšem nepočítá s tím, že by se z něj stalo koupaliště. Lokalita by měla zůstat veřejně přístupnou relaxační zónu pro všechny obyvatele Českých Budějovic.