Pronájem městských sportovišť, jízdné v MHD, vodné a stočné a svoz odpadu. Ceny za tyto služby se v příštím roce v Českých Budějovicích nezmění. O něco půjde nahoru cena za teplo. „Dlouho jsme se o tom bavili, na lidi se valí samé špatné zprávy, my to uděláme jinak,“ komentoval rozhodnutí vedení města už dříve pro Deník náměstek primátorky Petr Maroš. „MHD je u nás v podstatě nejlevnější v ČR, v žádném krajském městě není dvacet korun,“ uvedl dále například k ceně jízdného v MHD Petr Maroš, ale zdůraznil, že město nebude dopravní podnik dotovat víc než loni.

Na stejné cenové hladině zůstává také budějovické vodné a stočné, dohromady za něj Budějčáci dají 84,52 Kč za měsíc. Stejně tak svoz odpadu, i ten se bude držet na částce 680 Kč/rok, nezmění se ani ceny vstupného do sportovních zařízení: plovárna a sauna, veřejné bruslení a pronájem sportovní haly a Budvar Arény. „Chceme, aby sport byl dál dostupný a mohl si ho dovolit každý,“ zdůraznil Petr Maroš.

Tradiční soutěž o nejlepší vánoční bramborový salát v Suchém Vrbném v Českých Budějovicích.
V Budějovicích U Klauna poskládali na stůl čtrnáct vzorků bramborových salátů

Ceny ale bude měnit Teplárna České Budějovice, která je také městským podnikem. Cena za teplo se pro rok 2024 zvyšuje o 6,5 procenta, z toho 2 % jsou způsobena navýšením DPH. Průměrně jde, pro standardní bytovou jednotku, o 1026 Kč za rok, měsíčně to dělá 85,50 Kč za měsíc.

„Celá energetika je komplikovaná, zdražují se vstupní ceny komodit. Díky tomu, že nám se povedlo prosadit teplovod, už se ukazuje, jakou to má výhodu. Je to stabilní kontrakt, tam se vstupy měnit nebudou. Kdybychom ho neměli, bude zdražení mnohem vyšší než 6,5 %,“ doplnil českobudějovický radní a jihočeský hejtman Martin Kuba.

To, že zůstanou zachované ceny většiny městských služeb, ale neznamená, že by se omezovaly investice města. Ty naopak mají být příští rok mimořádně vysoké, i díky tomu, že se podle Martina Kuby daří kombinovat investice krajské a městské.