„Nápad vytvořit repliku tramvaje Ringhoffer mv na jednom z aktuálních vozů vznikl při plánování výroční vyjížďky po původní trase „L“ MHD z roku 1909 na Linecké předměstí. Jezdit bude i na náměstí Přemysla Otakara II., přes které koleje kdysi vedly,“ zmínila tisková mluvčí Dopravního podniku České Budějovice (DPMCB) Barbora Fišer.

Tramvaj vyjíždí pod taktovkou agentury Kultur Kontakt, která pravidelně pořádá vycházky za českobudějovickou historií a lidé si ji mohou prohlédnou také na hlavních oslavách 115 let MHD, které dopravní podnik pořádá 15. června ve vozovně na Novohradské ulici 40. Kdo by měl chuť se speciálním elektrobusem svézt, zastihne ho na běžných linkách 21, 22 a 23.

„Chtěli jsme, aby připomínka bohaté 115leté historie budějovické MHD vydržela i po výročním dni 15. června, kdy se tramvaje v roce 1909 rozjely pro první cestující. Vycházeli jsme z dobových fotografií, při zpracování návrhu samozřejmě pomohly i velmi podobné rozměry, jaké původní tramvaj a současné elektrobusy mají. Přeji to tak všem našim vozidlům, ale tomuhle jmenovitě, ať dlouho jezdí bez nehod,“ vzkazuje ředitel DPMCB Slavoj Dolejš.

Oslavy 115 let českobudějovické MHD vypuknou v sobotu 15. června dnem otevřených dveří v areálu DPMCB na Novohradské ulici 40. Návštěvníci tu mohou vidět nejen techniku, kterou podnik pro město zabezpečuje městskou hromadnou dopravu, ale také další služby včetně správy veřejného osvětlení. Velkým lákadlem bude také výstava historických vozidel, která se v Českých Budějovicích v průběhu 115 let provozu proháněla a chybět nebude ani program pro děti, prezentace složek IZS a dalších partnerů DPMCB.

Večer oslavy vyvrcholí na témže místě akcí Underground in Depo, která se tematicky vrací do éry komunistické nesvobody. Pohovoří Marta Kubišová, zahraje David Koller a Jasná Páka, Echt!, Jaroslav Hutka a Troglodyt – interpreti, jejichž tvorba neměla být za minulého režimu slyšena.