Patří k největším sbírkám v Jihočeském kraji i v České republice. V uplynulých dnech do ní přispěly i tisíce obyvatel Jihočeského kraje. Koledníkům v tradičním úboru, přes účet nebo do stabilních kasiček. V pondělí 22. ledna 2024 krátce po deváté hodině začalo v sčítání výtěžku Tříkrálové sbírky za České Budějovice v jedné z místností, které využívá Charita České Budějovice v rohovém věžáku v Žižkově třídě v jihočeské metropoli. Přítomné jsou i pracovnice českobudějovického magistrátu, protože ten sbírku na území města povoluje.

Před zahájením sčítání byly všechny oválné pokladničky, pečlivě vyrovnané na dvou stolech do malých pyramid. Na každé je přitom malý průkaz. Ten obsahuje jméno, kdo za kasičku ručí, její číslo i číslo občanského průkazu dotyčného. Nebo třeba podpis biskupa českobudějovického, ředitele diecézní charity i celorepublikového ředitele charity, protože ti sbírku zastřešují. Hlavní ekonomka českobudějovické charity Helena Šírová upozornila, že jsou všechny pokladničky také přelepené podepsanou páskou, podobně jako volební urny.

Pečlivě do tabulky

V místnosti zaznívají poslední instrukce. Magda Lejčková, koordinátorka sbírky za celou diecézi, například domlouvá s pracovnicemi magistrátu, že cizí mince, pokud se najdou, se dají stranou, rovnou se smění a jejich hodnota se pak připíše zvlášť. „Tabulky fungují,“ ověří si ještě Magda Lejčková technické zabezpečení, které zajišťují kolegyně u dvou notebooků a určí se, že jeden stůl bude do tabulky zapisovat odzdola a druhý od shora. Pak už sáhne koordinátorka po první pokladničce otevře ji a vysype na stůl. Celý obsah se roztřídí, sečte a za každou jednotlivou pokladničku se pak zapíše do tabulky.

Generální rekonstrukce výpravní budovy vlakového nádraží. Na snímku vizualizace nové podoby nádraží.
Život na Budějovicku vylepší nový most, oprava nádraží i víc provozu na letišti

Na mince je zapůjčený třídící automat, takže za chvíli to v místnosti vypadá jako ve směnárně. Cinkají mince, šustí bankovky a v tabulce přibývají čísla. „Bude to trvat tak čtyři, pět hodin,“ říká Magda Lejčková.

Pro dobrou věc

Letos mají peníze ze sbírky pomoci v jižních Čechách třeba sedmileté Adélce, která má těžký rozštěp páteře a prodělala již několik operací kvůli nemocným ledvinám. Přesto je to veselá, velmi empatická a bystrá holčička. Pomohou také handicapovanému Jiříkovi, který potřebuje dlouhodobou podporu a několika dalším mladým pacientům. Finance využije Diecézní charita také pro vybavení skladu mimořádných zásob nebo skladu kompenzačních pomůcek.

Online platbou pomocí QR kódu je možné podpořit sbírku ještě do konce ledna. Bezhotovostní platbou je možné sbírku podpořit po celý rok. V pondělí bylo bez Českých Budějovic sečteno v diecézi zhruba 80% kasiček a shromážděná částka z kasiček i bezhotovostních plateb přesahovala deset milionů korun. V Českých Budějovicích se napočetlo 489 629 Kč z pokladniček, kterých bylo použito ve sbírce 154.

Lávka ve Strakonické ulici.
Na Strakonické v Budějovicích kvůli opravě lávky přibudou semafory

„Pro klienty a služby Diecézní charity České Budějovice se v loňském roce vykoledovalo 11 milionů 400 tisíc korun. Peníze pomáhají lidem v obtížných životních situacích – lidem s hendikepem, nemocným, seniorům, dětem bez zázemí nebo jsou investovány do rozvoje služeb charit – například dovybavení skladů humanitární pomoci nebo půjčoven kompenzačních pomůcek. V letošním roce jsme schválili celkem 73 různých záměrů – je mezi nimi pomoc konkrétním lidem nebo fond takzvané přímé pomoci vyhrazený pro nenadálé události. Důležité je, že peníze pomáhají v místě, kde byly vybrané,“ říká Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice. Více informací o záměrech pomoci najdou zájemci na odkazu: https://www.dchcb.cz/trikralova-sbirka/zamery/ na webových stránkách DCHČB.

V roce 2023 bylo vybráno v celé ČR 165 milionů 723 tisíc korun.