Do roka a do dne má konečně začít rekonstrukce chátrající budovy vlakového nádraží v Českých Budějovicích. Slíbil to generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený, který se v úterý na jihu Čech sešel s hejtmanem Jiřím Zimolou a dalšími zástupci kraje, aby domluvili užší spolupráci ohledně železniční dopravy.

„Současný stav českobudějovického nádraží nás tíží, protože zdejší budova je poslední mezi krajskými městy, která není v náležitém stavu," přiznal Dalibor Zelený.

„Za stávající situaci může  neúspěšný projekt uzavřený před lety se společností CB Station Development, který ale zklamal. Historickou budovu slíbil opravit soukromý investor za to, že dostane železniční pozemky v okolí budovy. Budova nádraží přejde na Správu železniční dopravní cesty, aby už do roka mohla čerpat peníze z evropských fondů. Do dvou tří let vznikne moderní nádraží odpovídající standardům moderní doby," říká Dalibor Zelený.

Cestující, kteří jezdí z Českých Budějovic vlakem, léta marně kritizují, že je zavřená čekárna nad informačním centrem. Lidé tak musí na včasné i zpožděné spoje čekat ve vestibulu či v nádražní restauraci, kde se navíc čepuje strakonické pivo. Veřejnosti vadí i venkovní stav chátrající secesní budovy postavené ještě za dob  císaře pána.

„Je to ostuda krajského města," říká Oldřich Klíma z Č. Budějovic a dodává, že ani v okresních městech nejsou nádraží v takovém stavu.

Tématu se často věnoval i Deník. Podle Českých drah se měl už loni připravit projekt oprav budovy, změnu nádraží měl už dříve přinést i projekt související s uvažovaným podjezdem do Suchého Vrbného. Z plánů vždy sešlo.

„Když čekám u nádraží na trolejbus, tak se na něj smutně dívám," dodává Oldřich Klíma a poukazuje na opadávající omítku, dveře hlavní budovy se stopami po vylepených plakátech nebo následky činnosti sprejerů.

České dráhy se pustily do spolupráce s vervou a schválily investici na výstavbu nové myčky vagonů v Č. Budějovicích. „Připravujeme memorandum týkající se dobré spolupráce Jihočeského kraje a Českých drah, za kterou jsme vděčni," dodal   hejtman Jiří Zimola s tím, že se podařilo s vedením dalších krajů obnovit dva zrušené spoje, které Jihočechům při cestě za prací i do škol chyběly.