Tvoří ji 56 exponátů z různých materiálů, včetně tří historických jesliček z 19. století, které zapůjčilo Muzeum Šumavy a které byly loni vystaveny v Bruselu. Jejich instalaci zajistila Zuzana Jonová z Muzea Šumavy, píše deník PNP. Výstava potrvá od soboty 18. prosince do 9. ledna a bude přístupná denně od 10 do 18 hodin.

V parku kácejí

V Národním parku Bavorský les letos padlo mimo bezzásahovou oblast v prostoru Falkenstein –Roklan 135 000 plnometrů dřeva, v oblasti Luzný – Roklan jen 6300 plnometrů. „Sedmnáct tisíc plnometrů bylo ručně odkorněno a kůra pak zůstala jako biomasa na místě,“ píše deník PNP. „18 700 metrů bylo sneseno k přírodě šetrnými lanovkami a 2900 metrů vrtulníky.“ Výdaje správy parku letos dosáhnou mj. i s náklady boje s kůrovcem rekordních 21 milionů eur. Proti nim stojí devět milionů za prodej dřeva. milionů.

Mauthausen „prokoukne“

Památník v bývalém koncentračním táboře Mauthausenu bude modernizován a nově uspořádán. „Při restaurátorských pracích v nacistických barácích byla učiněna zajímavá zjištění,“ napsal linecký deník OÖN. „Například zdi vymalované v pastelových barvách zdobené dekorem a podlahy v hnědočervené barvě,“ uvádí.

Tzv. malá revírní budova na jihozápadní straně apelplacu byla jako jeden z mála objektů se zachovaným stavebním tělesem v roce 1967 rozšířena a přestavěna na muzeum. „Tehdy byl brán jen malý zřetel na uchování původních materiálů,“ cituje list Ulriku Breitwieserovou ze zemského památkového úřadu. „Povrch stěn a výprava místností měly odpovídat ‚vážnosti místa‘ a byly proto opatřeny bílým nátěrem a černým litým asfaltobetonem. Tato redukovaná podoba ‚dostudena‘ dodnes dokresluje podobu místa.“

Podle OÖN se loni ministerstvo vnitra rozhodlo památník nově uspořádat – po předcházejícím vědeckém průzkumu. Už při prvních sondách vymalování místností se ukázalo, že původně šlo o nátěry v pastelových barvách a s vícebarevnými liniemi. „Tedy tak, jak bylo v tehdejší době obvyklé,“ říká Breitwieserová. Pro experty to prý bylo překvapivé, ale i hrůzné zjištění: „Když si představíte takové vymalování jako v obýváku na místě takových hororů– to pak na lidi muselo působit ještě mnohem hrozněji…“

Restaurátorské práce mají být dokončeny do poloviny příštího roku a při pracích učiněné nálezy zařazeny do muzea tábora. Výstavní koncept bude nový, dosavadní podoba je stará, z roku 1970. „Teď víme mnohem víc než dřív a musíme návštěvníkům přiblížit i původní podobu místa, aby mu porozuměli,“ říká Barbara Glücková z ministerstva.