O toto uznání usilovala Česká republika více než tři roky. „S půlnocí třiadvacátého července skončila lhůta pro podání námitek proti registraci názvu České pivo jako chráněného zeměpisného označení,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. „Čekaly se námitky například ze strany Rakouska a Německa, ale do dnešního dne nedorazily žádné, proto Česká republika předpokládá pozitivní výsledek registračního procesu,“ doplnil k pátečnímu stavu věci Vorlíček.

Příští týden bude definitivně potvrzeno, zda se několikaleté úsilí pivovarníků z České republiky podaří zdárně završit.

„Žádost o registraci podali čeští pivovarníci prostřednictvím Úřadu průmyslového vlastnictví a Stálého zastoupení České republiky v Bruselu. Stalo se tak krátce po přistoupení České republiky k Evropské unii v roce 2004,“ vysvětlil ministr zemědělství Petr Gandalovič.

„Kritéria specifikující označení České pivo jsou přísná, označení bude možné použít například pro piva s objemovým procentem alkoholu v rozmezí 2,6 – 6% a piva vařená pouze v České republice,“ upřesnil Gandalovič.

Pro tuzemské pivovary bude mít novinka obchodní význam, ale bude pro ně znamenat i povinnosti. „Na základě našich zkušeností se známkoprávními spory jsme ten význam viděli,“ uvedl k nové značce, která může pomoci českým pivovarům, tiskový mluvčí Budějovického Budvaru, n. p., Petr Samec. „Pomáhali jsme svazu pivovarů. Je to užitečné. Má to význam hlavně pro spotřebitele,“ doplnil Samec.

Ale pro Budvar nebude mít nové označení až takový dopad, protože jeho vlastní značka má velmi silný zvuk nejen u tuzemských spotřebitelů.
Tuzemský pěnivý mok je jedinečný

Pro spotřebitele a milobníky pěnivého moku je případné nové označení podle Samce užitečné proto, že znamená garanci, že pivo je vyrobené v konkrétním místě a konkrétním způsobem. Může například chránit před nahrazováním tradičních surovin. Ječný slad a chmel by tedy neměl nahrazovat například sirup ze sladu nebo rýže.

Právě Budějovický Budvar je známý tím, že patří k pivovarům, které se věrně drží tradičních surovin.

„Tuzemské pivo je podle odborníků jedinečné, a to jak díky použitým surovinám - odrůdám ječmene a chmele, tak i technologií výroby, která je odlišná než ve většině jiných zemí,“ vysvětlil 1. náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč.

„Přiznání ochrany má pro výrobce piva velký obchodní význam. Získávají tak nespornou konkurenční výhodu zejména na zahraničních trzích, kde má označení české pivo zvuk a pro spotřebitele představuje záruku kvality,“ dodal Hlaváč

„Myslím, že to nebude špatné,“ myslí si o novém označení pro pěnivý mok české provenience Pavel Ježek z Českých Budějovic. „Byl jsem na dovolené na Slovensku a už jsem se těšil domů. Sice tam byla k mání i česká piva, ale nebylo to všude a některá tamní piva mi fakt nesedla,“ komentoval svůj postoj sedmadvacetiletý student Jihočeské univerzity.

Systém chráněných označení vznikl v roce 1992. Jeho smyslem je ochránit názvy kvalitních zemědělských a potravinářských výrobků, které si získaly věhlas, před konkurencí produktů, které se neprávem za zmíněné produkty vydávají.