Jak uvedl náměstek primátora Petr Holický. „Nedávno byla dokončena projektová dokumentace pro stavební úpravy a přístavbu. Nyní se připravuje výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ upřesnil. Původní objekty vznikly při výstavbě Pražského sídliště v první polovině 70. let. Dříve objekt sloužil jako mateřská škola, v roce 2016 přestavili jeden pavilon na dnešní Autis Centrum. „Byla tam provedena výměna oken a oprava obvodového pláště i změna dispozic,“ řekl Petr Holický.

KLIENTI PŘIBÝVAJÍ

Jak dodala ředitelka centra Milena Urbanová, věnují se osobám s autismem od 1 roku do 45 let. „V posledních letech nám přibývají dospívající a dospělí klienti, o které je péče pro rodinné příslušníky stále náročnější. Těmto rodinám bychom rádi pomohli a dospívajícím klientům usnadnili cestu k samostatnějšímu životu,“ přiblížila s tím, že nový stacionář pomůže nastavit služby odpovídající jejich potřebám.

Halina Okuněva z Českých Budějovic miluje svého syna Daniela tak, že se mu věnuje každý den. Zvládá náročné cvičení i péči, nyní chce s pomocí sbírky Nadace pomoci Znesnáze21 pořídit tandemový bicykl.
Maminka postiženého Daniela sní o společných výletech na dvojkole

Rekonstrukce se dotkne sousední budovy, v místě spojovací chodby podle náměstka Viktora Vojtka vznikne přístavek. „Nové zázemí bude sloužit jako týdenní stacionář pro osoby se zdravotním postižením a pobytové sociální služby budou poskytované jako bydlení v bytě. Je tam navrženo osm samostatných jednolůžkových pokojů se sociálním zázemím a vzniknou i prostory související s provozem jako kanceláře personálu a terapeutů, herna, jídelna, zimní zahrada, kuchyně, společenská, denní a relaxační místnost,“ doplnil. Stavba má být zahájena již letos na podzim a trvat má asi jeden rok.

PODPORA SAMOSTATNOSTI

Službu bude centrum poskytovat v novém stacionáři ve všední dny, podle ředitelky Mileny Urbanové navíc budou moci zaměstnat o 17 lidí přímé péče více. „Lidé s autismem se v důsledku svého handicapu snadno ocitají v sociální izolaci. Cílem týdenního stacionáře je navázání mezilidských vztahů i pomoc klientům s tím, co sami nezvládají a podpořit je v samostatnosti,“ zmínila. Základem těchto sociálních služeb je vytvoření pozitivního vztahu s klienty a respektování jejich individuálních potřeb.

Místy rostou hřibovité houby jako hřib dubový, hřib borový a hřib kovář, kozák březový či křemenáč osikový. Na Šumavě začínají lišky. Do dvou týdnů by mohly začít "opravdové žně".
OBRAZEM: Podle mykologa Pavla Špinara houbařská sezona teprve začne

Každodenní provoz centra je nejen personálně ale i finančně náročný. „Je možný jen díky dotacím na sociální služby, úhradám od klientů a podpoře individuálních a firemních dárců,“ uzavřela Milena Urbanová.