Jak přiblížily za pořadatele Klára Koklarová z Jihočeské nevěsty a fotografka Gabriela Cifreundová, program myslel na všechny detaily, které je třeba před svatbou zařídit.

„Veletrh je v podstatě přenesením webových stránek Jihočeská nevěsta do reality, zájemci zde seženou fotografa, koordinátora, šaty, prstýnky, catering, prostory, a to všechno z našeho regionu. Podporujeme i začínající dodavatele ve svatební branži,“ vysvětlila Klára Koklarová.

Na veletrh, který se konal od rána do večera, dorazilo celkem 39 vystavovatelů, dalších deset se prezentovalo distančně pomocí dodaných materiálů. Součástí akce se staly také pojízdné kavárny, fotokoutek, svatební salon, stánky s přáníčky a dekoracemi, šaty pro družičky, i recyklovanou módou. „Dodavatelé zde nabízeli hostům od klasické cukroví po francouzské delikatesy, prezentovali květiny, romantickou hudbu i lokality vhodné pro hostinu, či obřad,“ zmínila Gabriela Cifreudová.

Hledali inspiraci

Na veletrh vyrazili také Petr a Lucie, kteří se chtějí brát příští rok. „Chtěli jsme načerpat inspiraci, podívat se jaké jsou možnosti,“ uvedl Petr. Jeho přítelkyně by ráda svatbu v komorním kruhu, spíše přírodní a decentní občerstvení. „Ráda bych jen luční kvítí, nějaké jemné doplňky, dekorace a drobné pohoštění. Moc mě zaujala módní přehlídka šatů Terezy Sabáčkové i spodního prádla Charlotte. Vyhlídla jsem si možná i prstýnky,“ usmívala se.

Ředitelka smutné výstavy...
Od sousedů: Po šesti letech přidávají další "větrník"

Kromě toho na místo dorazila i řada osobností. Organizátorky připravily zajímavé rozhovory, například s nositelem titulu Mistr florista Petrem Stillnerem, majitelkou svatebního domu Novias Lucií Grillovou a klenotníkem Danielem Halou. Vidět bylo možné i živé líčení s make-up umělkyní Petrou Žouželkovou Baboučkovou, nebo zmrzlinovou show. „Venku navíc vznikl i pánský klub, kde mužský doprovod mohl ochutnat grilované maso, točené pivo, či vyzkoušet pánský salon včetně stříhání a holení,“ dodaly pořadatelky.

Lidové tradice

Představila se také svatební kapela Prožitek, či folklorní soubor Jihočeský soubor písní a tanců Úsvit, který předvedl tradiční čepení nevěsty. Šlo o vystoupení vracející diváky v čase do historie Jihočeského kraje v tradičních krojích.

„Jde o rituál přípravy nevěsty před obřadem se zpěvem. V lidových představách se mladá nevěsta stávala ženou ne obřadem v kostele, ale právě po začepení, sejmutí vínku a uvázání čepce. V současnosti je o tradiční sňatky velký zájem,“ vysvětlili členové souboru.

Městská policie České Budějovice. Ilustrační foto.
Strážníci vytáhli muže z vany, zklidnili i potyčku v parku

První řešte místo

Zajímavé informace poskytl třeba i svatební moderátor Jiří Ježek alias DJ Smile. „Osobně rok 2022 z hlediska svateb považuji za rekordní, byl jsem na třiatřiceti,“ uvedl. Přidal i pár tipů pro přítomné snoubence. „Viděl jsem tu řadu lidí, které čeká tato radostná událost. Rozhodně na nic nečekejte a první, co si zařiďte je svatební resort,“ doporučil Ježek.

To je podle něj nejčastější chyba snoubenců. „Je to největší problém v současném svatebním boomu sehnat místo. Předjednejte si termín včas a dostatečně dopředu, potom můžete řešit další věci,“ radil.

Nejdůležitější, co je třeba před dnem D zařídit je místo, potom oddávajícího, hudební doprovod a catering. „Šaty, kytky i prstýnky se vždy dají sehnat, nejdůležitější je mít střechu nad hlavou, hudbu a něco k jídlu,“ konstatoval.