Společně se zabývali se přístupem lidí k vodě. Jedna z účastnic Michala Brodská uvedla, že velice zajímavá byla přednáška o plýtvání s vodou. „Často se používá pitná voda tam, kde stačí užitková. To je ovšem obecný problém, ne jenom náš český. V některých zemích, kde je nedostatek vody, to už je docela vážné,“ uvedla. Studenti však nebyli jenom pasivními posluchači, ale zúčastnili se mnoha dalších akcí. „Nafotili jsme část pobřeží Atlantického oceánu včetně ptáků a zvířat, kteří tam žijí. Tyto naše fotografie pak využijí vědci ke zkoumání zdejší krajiny,“ objasnila Brodská.

„Zajímavé také bylo, jak studenti že studenti prezentovali své země,“ přidal se ředitel školy Jaroslav Pustina.

Mladí lidé rovněž navštívili místní vědecké středisko, které se zabývá vodní problematikou. „Řekl bych, že u nás, kde mám jenom řeky, není problém se znečištěním vody, tak velký jako v přímořských státech,“ tvrdí student Jakub Pavko.

Studenti také oceňují fakt, že se mohli bavit se svými vrstevníky v angličtině. „I když mladí Turci moc anglicky neuměli, ale snažili se,“ usmívá se Michala Brodská.

A jak na českobudějovickou výpravu zapůsobilo Portugalsko jako země? „Já tam oceňoval takový tem jižanský klid. Portugalci jsou v pohodě, nikam nespěchají a tak přednáška nemusí začít přesně a večeře může být místo v půl osmé klidně až v osm. Na druhé straně my zase více dbáme na své domovy a jejich okolí. Fasády domů máme v lepším stavu,“ míní ředitel Pustina.

Prakticky stejné pocity má i Michala Brodská, která spolu s ostatními studenty byla ubytována v místních rodinách. „Připadalo mně to, že ti lidé tam absolutně neřeší čas. Jsou strašně pohodoví, a když se zpozdí o půl hodiny, nedělají z toho problémy. V rodině, kde jsem bydlela, na mě byli všichni hodně milí. A také pro ně není nic problém. Mám bezlepkovou dietu, a oni mně ochotně vycházeli vstříc. Ani se mně odtud nechtělo odjíždět,“ řekla studentka.

JAN ZIEGLER