Budějovičtí Ukrajinci, ač na dálku, citelně prožívají dění ve své domovině. V neděli dopoledne se asi 80 lidí sešlo na  bohoslužbě v kostele Panny Marie Růžencové v Žižkově třídě, aby se pomodlili za příbuzné a blízké v rodné zemi.

„Bojíme se o své lidi, 
o všechno. Tady jsme v cizině, kde můžeme pracovat, ale domov budeme mít vždycky tam. A tam se teď  dějí hrozné věci," otírá si slzy Ukrajinka Marie, která s manželem žije v Budějovicích už 18 let.

Dění na Ukrajině v posledních dnech pozorně sleduje i Marie Kovach. „Taky jsem to prožívala," přitakává žena v šátku. „Přeji si, aby na Ukrajině bylo dobře, aby tam byla práce. Chtěli bychom se jednou vrátit, mám tam rodinu, dvě dcery,  vnuky, maminku, které bude 83 let. Naštěstí nežijí v Kyjevě, ale v Zakarpatské oblasti," říká Marie Kovach a obrací oči k nebi 
s prosbou, aby se situace na Ukrajině zlepšila.

Nad konfliktem ve vlasti se po mši rozohnil i Olexandr Kurylo, který žije s manželkou v Budějovicích už 15 let. „Sledovali jsme události přes internet a těžko vše nesli. Máme tam příbuzné. Samozřejmě jsme o ně měli strach," pokyvuje hlavou Ukrajinec.

Na adresu prezidenta Janukovyče nešetřil jadrnými výrazy. „Měli by ho pověsit a rozřezat na tolik kousků, kolik je kvůli němu lidí v zemi. Zaslouží si velký trest," dodává Olexandr Kurylo.

„Přejeme si, aby byla naše Ukrajina zase svobodná, aby diktátor padl a s ním i ti všichni papaláši, kteří si nahrabali peníze," svěřuje se Natalia Olinytch, která zde žije už 17 let a kterou poslední dny citelně zasáhly.

Události emotivně prožívají i ukrajinští studenti. „Protože jsem povoláním historik, čekala jsem, že k násilí dojde," prozrazuje Natalia Prokip, studující bohemistiku na Jihočeské univerzitě. „Situaci na Ukrajině prožívám velmi těžko, protože tam mám hodně známých," přidává se Galina Prokopchuk, studující na Fakultě rybářství a ochrany vod.

„Rádi bychom poslali nějaké peníze příbuzným obětí, kteří na Majdanu zahynuli," svěřuje se kněz a ředitel Oblastní řecko-katolické charity Ruslan Zassiedko.  „V Kapli smrtelných úzkostí Páně za katedrálou pořádáme výstavu fotografií a textů k tragickým událostem. Lidé zde můžou   zapálit i svíčky a projevit účast  s těmi, co bojují za svobodu a za směřování Ukrajiny do Evropy," dodává kněz.

Pomoc chystá i Diecézní charita České Budějovice. „Volají i chodí k nám lidé, kteří se bojí o své děti a staré rodiče, a chtějí je proto dostat sem," říká Taťjana Šeráková z charitní Poradny pro cizince. Dodává, že Charita ČR již uvolnila sta tisíce z krizového fondu, kam putují také peníze z lednové Tříkrálové sbírky.

„Bylo to poprvé, co vláda nechala střílet do lidí," říká docent Alexandr Popkov 
z Doněcké oblasti, který na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích vyučoval chemii i počítače. „Humanitární pomoc leží na celnici už delší dobu, takže bude účinné vzít sem těžce zraněné na léčení, protože náročné operace stojí spoustu peněz," dodává Alexandr Popkov, který nepřestává s obavami sledovat situaci v rodné zemi.