Objev tří nových RNA (ribonukleová kyselina) virů si připisují Lenka Hrabáková, Igor Koloniuk, Tatiana Sarkisová a Karel Petrzik z oddělení virologie Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra Akademie věd ČR a jejich nizozemští kolegové, kteří je našli v nově popsané houbě Sodiomyces alkalinus. „Houba se vyskytuje na silně zásaditých půdách (pH = 10-11) v okolí několika solných jezer v Asii a Africe. Infekce třemi stejnými viry ve vzorcích houby posbíraných v oblastech od sebe vzdálených téměř 3 000 kilometrů je velmi neobvyklá,“ uvádí tisková mluvčí Biologického centra Daniela Procházková.

„Je pravděpodobné, že se tyto viry šíří společně už delší čas, i když nevíme, jakou evoluční výhodu svému hostiteli poskytují,“ říká virolog Karel Petrzik, jeden z objevitelů nového viru. Podle Daniely Procházkové totiž ještě nebyl zjištěn žádný negativní vliv na zdraví houby i přesto, že se všechny tři viry přenášejí sporami (tvorba výtrusů) houby.

„Jelikož stejný tým již před časem objevil speciální případ „nahých” houbových virů a hledáním nových virů se intenzivně zabývá, vypadá to, že v budoucnosti můžeme čekat další objevy, poodhalující pohled do světa virů neobvyklých organizmů,“ dodává mluvčí.