S informací přišli jako první reportéři ČT, kromě této informace potvrdila mluvčí ministerstva dopravy Jana Zechmeisterová i to, že na provoz svaz nedostane ani žádné finance z resortu. Za všechno může pravděpodobně kontroverzní vedení Jaroslavem Vodičkou, bývalým členem komunistické strany, pohraniční stráže a konfidentem veřejné bezpečnosti.

Podle ministerstva mimo uzavření klubovny v Budějovicích museli členové svazu opustit i prostory v Opavě či Jihlavě. „Resortní úředníci ukončili veškerou spolupráci a součinnost při organizaci akcí, jejichž pořadatelem je Český svaz bojovníků za svobodu na základně rozhodnutí ministryně Jany Černochové (ODS),“ upřesnila Zechmeisterová.

Postupný rozklad přišel s covidem

Podle vyjádření bývalého oblastního předsedy ČSBS v Českých Budějovicích, Františka Kubáka byla opravdu kancelář v na Žižkově třídě 185 uzavřena a dle pokynů vyklizena. „Nájemní smlouvu jsme neměli, byli jsme však v objektu Armády ČR respektováni a vcelku podporováni, spolupráce s řediteli byla velmi dobrá,“ zhodnotil.

Jak dále dodal, pandemie koronaviru bohužel velmi snížila jihočeskou členskou základu. „Nemohli jsme se členy setkávat, během dvou let byly zrušeny základní organizace v Písku i Táboře a někteří členové přešli do Českých Budějovic. Na poslední schůzi, kde se sešlo pouze deset členů, odstoupil stávající výbor,“ vysvětlil František Kubák.

Členové a členky, kteří chtějí pokračovat, budou muset podle bývalého oblastního předsedy svolat schůzi, kde si zvolí nové vedení. „Již několik dostával oblastní výbor finanční podporu z ústředního výboru ČSBS, před cca pěti lety jsme žádali o drobné dotace kraj a statutární město České Budějovice, od obou nám bylo vyhověno,“ podotkl k financování činnosti.

Znevážení ve společnosti

Pak se podle něj někteří členové ústředního výboru postavili proti vedení. „Tito členové vedení pomlouvali a osočovali ho bez jakýchkoliv důkazů, proti těmto pomluvám jsem se osobně jako předseda oblastního a člen ústředního výboru vždy stavěl, k osočování ČSBS se přidala i některá média,“ poznamenal s tím, že následkem toho bylo snížení vážnosti svazu ve společnosti. „Od té doby jsme od města a kraje již žádnou dotaci nedostali,“ dodal Kubák.

Dále se domnívá, že na své členství v ČSBS doplatil i osobně. „Neboť zastupitelstvo kraje dostalo na stůl mé opětovné zvolení do funkce přísedícího Krajského soudu v Českých Budějovicích, zvolen jsem nebyl. Přisuzuji to právě tomu, že o mně bylo známo, že jsem předsedou oblastního výboru, jiný důvod neznám, ani mi nebyl sdělen,“ popsal bývalý předseda oblastního výboru ČSBS, podplukovník v záloze a válečný veterán z Českých Budějovic.

Financování jen z příspěvků

V současnosti už mu příliš neslouží zdraví, ale věří že nové vedení oblastního výboru nalezne podporu i u ústředí. „Vynasnažím se těm, kteří oblastní výbor povedou pomoci, samozřejmě nový výbor bude postižen tím, že se nebude mít kde scházet a projednávat svazové věci. Finance budou mít členové, jako to je i v letošním roce, pouze z členských příspěvků,“ uzavřel František Kubák.