Rekonstrukci předcházel historický průzkum, díky kterému se zjistilo, že v nejhlubší vrstvě omítky je použita jiná barva, než na jakou byli okolojedoucí řidiči zvyklí.

Po více než sto padesáti letech se mohou lidé znovu těšit z výrazného barevného provedení pseudogotické kaple, která byla postavena v roce 1865. Řemeslníci použili staročeskou fialovou, která se nejvíce blíží původní barvě. Za povšimnutí stojí i kamenná boží muka, která se nachází vedle kapličky. Ta jsou ještě o čtyři století starší.

Důvodem, proč kaple Nejsvětějšího srdce Páně dlouhé roky chátrala, byly peníze. Starosta obce Pištín, pod kterou Češnovice spadají, Jaroslav Havel už dříve pro Deník uvedl, že žádal o dotaci průběžně asi deset let: „Nyní se to povedlo. Získali jsme sedmdesátiprocentní dotaci z Ministerstva zemědělství, díky které jsme se mohli pustit do potřebných oprav.“ Celková cena rekonstrukce se vyšplhala na 875 tisíc korun.

K úplnému dokončení zbývá podle Jaroslava Havla už jen několik dní: „Stavební práce jsou u konce. Nyní čekáme pouze na předání od zhotovitele a kolaudační řízení.“

Starosta Jaroslav Havel, uvažuje o tom, že by v budoucnu mohla u kapličky stát lípa. To však zatím není jisté, stejně jako termín, kdy bude kaplička znovu vysvěcena. Nejprve chce Jaroslav Havel, aby byly dokončené všechny náležitosti spojené s opravou.

Rekonstrukce se dočkala jen venkovní část kaple. „Interiér s freskovou výzdobou a případná obnova dávno ztraceného či zničeného mobiliáře budou předmětem druhé etapy oprav,“ přiblížil plány do budoucna Jaroslav Havel.