VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta za dcerou vedla do Běloruska

České Budějovice - Jaroslav Brychtase vypravil z Českých Budějovic až do Běloruska, aby navštívil svouadoptovanou dceru Innu.

9.8.2010
SDÍLEJ:

Jaroslav Brychta s dcerou Innou v Bělorusku. Foto: Deník/Archiv

Běloruští fotbalisté dali sice v Ostravě minulý týden na frak Baníku, ale Jihočeši mají k zemi diktátora Lukašenka přesto vřelý vztah. Už kvůli projektu Adopce na dálku Diecézní charity Č. Budějovice, díky kterému našla stovka dětí z chudých rodin své sponzory.

„Umožňujeme i přímé setkání,“ vysvětluje vedoucí projektu Taťjána Šerákjová. „V létě sem jezdí děti na prázdninový pobyt, při kterém se setkají se svými adoptivními rodiči. Někteří za dětmi jedou i do Běloruska.“

Domky prezidenta
Mezi nimi je i Jaroslav Brychta z Českých Budějovic, který se minulý měsíc vypravil na východ. Následující vyprávění dokumentuje cestu za adop〜tivní dcerou Innou.

„Je 20. července, horký vzduch rozpaluje krajinu v jižním Bělorusku a my vyrážíme navštívit do malé vesnice nedaleko Baranoviči patnáctiletou slečnu Innu, které roky pomáháme v projektu Adopce na dálku. Jsme s ní v pravidelném písemném kontaktu, občas si posíláme i textové zprávy.

U Baranoviči opouštíme pohodlnou dálnici a míříme na severozápad do lesů. Krajina zde není již tak plochá jako na jihu. Máme podrobnější mapu z internetu, a tak nebude problém vesničku najít. Značení směrovkami není ideální, ale propleteme se krajinou k cíli. Inna s matkou a dvěma bratry bydlí v tzv. domku prezidenta přímo na okraji vesnice. Jde o formu podpory bydlení na vesnici placenou státem. Stejných domků stojí v řadě pět a na druhé straně se staví další tři.

Inna už nás čeká před domem, mává rukama na auto, a pak nás radostně objímá. Maminka vychází z domu, srdečně nás zdraví a zve dovnitř. Dnes odpoledne si vzala volno, jinak pracuje jako dojička v kolchoze. Je to velmi namáhavá práce, ale paní Olga v těžké sociální situaci neměla jinou možnost, než sehnat střechu nad hlavou tímto způsobem. Znamená to pro ni dlouholetý závazek bydlení a práce na vesnici s minimálním výdělkem.

Dětství plné práce
Po obědě se procházíme vesnicí. Tvoří ji jediná ulice, domky jsou kolem silnice uprostřed ovocných zahrad. Vidíme stavby zděné, stejně jako staré dřevěné, šedivou budovu místní pošty, dva malé obchůdky, školu se školkou, muzeum. Obec má malý park, kterému dominuje památník osvobození se jmény padlých rodáků a socha věnovaná předsedovi družstva. Vesnička není veliká. Je odpoledne, lidé vyhání svoje kravky ze stájí a stádo postupně míří za společnou pastvou na louku. Na místní vodárenské věži se usídlila jako všude v Bělorusku rodinka čápů.

Po procházce obcí se vracíme k domu a hovoříme o životě na venkově. Není lehký, skládá se hlavně z těžké manuální práce. Rodina Inny má krávu, prasata, králíky, slepice a kachny. Protože maminka je většinu dne v práci, starost o malého sourozence, vaření, domácnost i hospodářství je na Inně a starším bratrovi. K domu přiléhá políčko s brambory a zeleninou.

Finanční výdělek v kolchoze je minimální, živobytí si rodina zajišťuje zemědělskou činností. Když se dozvídáme, kolik peněz matka měsíčně vydělá, a známe běloruské ceny oblečení a dalších základních potřeb, zdá se nám neuvěřitelné, jak se s tím dá přežít. Život na venkově má podle paní Olgy i svá pozitiva, ale přesto jsme rádi, že Inna jako vynikající žákyně nyní po ukončení místní základní školy snad postoupí do města na střední školu s internátem. Získat pro ni vyšší vzdělání je hlavním cílem naší pomoci. Hovoříme o budoucím studiu a Inna nám ukazuje svůj pokojík. Je vyzdoben mapou České republiky s označenými místy, která u nás navštívila při loňském pobytu. Má vystaveny fotky ze společných chvil a nadšeně vypráví o dnech prožitých v Česku.

Dar naděje i radosti
Uvědomujeme si, co pro děti z neúplných či sociálně slabých rodin pomoc z Čech znamená. Nejde jen o materiální či finanční pomoc, ale dostávají to, co nelze zaplatit – radost a naději. Pocit, že mají někoho, kdo na ně myslí a zajímá se o ně. Všem adoptivním rodičům, kteří se projektu účastní, vzkazuji: Vaše pomoc je mnohem důležitější a přínosnější, než si umíte představit.

Pozdě odpoledne se loučíme s Innou, dvěma bratry a její maminkou. Jsme rádi, že jsme naši adoptivní dceru mohli navštívit v jejím domově a po roce se opět setkat.

S jistou nadějí přidáváme: Do vstreči v Čechii.“

Autor: Radek Gális

9.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Za šíření dětské pornografie mu hrozí osm let

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
AKTUALIZOVÁNO
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Policisté zjišťují, zda podnikatelé nepodvádějí

České Budějovice - Napilno mají českobudějovičtí policisté z oddělení hospodářské kriminality. Prověřují několik provozoven v regionu, které podezřívají z neoprávněného provozování nebo úmyslného zakrývání podnikatelské činnosti.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Hokejisté ČEZ Motoru odehrají pondělní duel s Prostějovem pro Arpidu

České Budějovice – Po krátké reprezentační pauze bude v pondělí pokračovat první hokejová WSM liga. ČEZ Motor přivítá na svém ledě v Budvar aréně Prostějov. Hrát se bude klasicky od 17.30, ale zápas to bude speciální.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT