„To jsou termíny, o které je největší zájem. Každoročně je na začátku července obsazeno,“ potvrdila Jana Bláhová z agentury Votus. I když se podle Bláhové i nyní najdou opozdilci, kteří ještě shánějí loď nebo raft, jejich šance na úspěch je nyní mizivá. „Od druhého červencového týdne to bude volnější a druhá vlna přijde zase na přelomu července a srpna, když jsou podnikové dovolené,“ popsala opakující se období největšího zájmu Bláhová.


Vodáci, kteří vyrážejí na Vltavu mohou vybírat z desítek půjčoven i nástupních míst, i když hlavní výchozí body zůstávají Vyšší Brod a Soumarský most. „Kdo chce, může nastoupit už v Lenoře, pro kterou platí vodoteč umístěná u Soumarského mostu,“ poznamenala Bláhová.


Podle odborníků se v jižních Čechách dá ještě sehnat na prázdniny i ubytování v hotelu nebo penzionu, ale záleží na lokalitě a cenových požadavcích. Kdo přichází na poslední chvíli, nemůže si moc vybírat. To samé platí u zahraničních zájezdů.


„Hotely už jsou vyprodané, na ty je prakticky dost pozdě,“ popsali v CK Saturn situaci u zájezdů do Chorvatska. Stop stavy už posílají chorvatští partneři i na apartmány. Když přijde člověk na poslední chvíli a chce pokoj v patře, s ledničkou a výhledem na moře, tak nemá podle pracovnice kanceláře v tuhle dobu téměř naději. Zájezdy se ale budou prodávat do poslední chvíle. „Vždycky doplňujeme autobus, nebo když zahraniční partner pošle nabídku s dobrou cenou, nabídneme i slevy,“ potvrdili v Saturnu.


I ten, kdo se chystá na aktivnější prázdninový pobyt, než opalovačku u moře, má ještě šanci. I když se výběr postupně tenčí. „Místa ještě jsou,“ potvrdil Jiří Lán z CK Turlán, která vozí turisty do Alp. „Letos je proti loňsku zájem o letní pobyty větší než v minulém roce. Zima byla obráceně,“ připomněl Lán, že v Alpách sice bylo možné v mnoha cen〜trech lyžovat, ale pod dojmem domácí situace byl zájem Čechů o lyžovačku letos slabší.