Nečekanou krátkou objížďku po poli musela při několika cestách domů absolvovat Iva Pudichová, která bydlí na statku Výštice nedaleko Olešníku na Českobudějovicku. „Ještě, že nebylo zoráno,“ říká Iva Pudichová. Stavbaři se totiž vrátili na trasu teplovodu, který vzniká mezi temelínskou elektrárnou a Českými Budějovicemi. A dva dny zde bez použitelné náhrady zela uprostřed obecní komunikace jáma. Oddělená od silnice na obou stranách hliněným valem.

„Jezdí k nám řemeslníci, protože pracujeme na rekonstrukci, popeláři, děti jezdit na koních,“ upozorňuje Iva Pudichová na to, že zdánlivě opuštěná bezvýznamná cesta mezi poli má své uživatele. Vede i na další samotu.

Poprvé s ohlášením

Iva Pudichová se podivuje hlavně rozdílnému přístupu firem, které na teplovodu pracují. Cesta byla překopána už jednou na začátku akce, ale s ohlášením, s provizorní panelovou objížďkou a následným zahrnutím výkopu. Statek Výštice se nachází poblíž hlavní silnice z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou a jeho obyvatelka především nechápe, jak mohl někdo bez ohlášení majiteli, kterým je obec, silnici před zhruba dvěma týdny znovu překopat. Když se u výkopu druhý den nic nedělo a jezdit se muselo po poli, ohlásila věc starostovi Olešníku. Navečer už pak bagr rozhrnoval recyklát na provizorní objížďce. „Ten prvopočátek byl nešťastný, ale zareagovali velmi rychle,“ říká ke své intervenci starosta Olešníku Milan Kotýnek.

Hlavní areál Teplárny České Budějovice se nachází v Novohradské ulici. Firmu stoprocentně vlastní město.
Ceny tepla na příští rok se v teplárnách právě počítají

Jenže o pár dnů později zmizel hliněný val kolem jámy, a to bez náhrady v podobě nějakého ohrazení či výstrahy. „Do večera to snad označí, aby tam po tmě někdo nezahučel,“ vzpomíná na svou reakci na „novinku“ Iva Pudichová. I když se pokusila osobně vše řešit se stavebníky, kteří pracovali nedaleko, neuspěla, jen se dozvěděla, že jsou jinou firmou…

Mobilní oplocení

Nezbylo než se znovu obrátit na starostu Olešníku. Problém řešil i investor, kterým je ČEZ. „Informace byla pro nás nová, ale okamžitě jsme ji začali řešit s dodavatelem, který je za průběh celé stavby odpovědný,“ uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták. Podle subdodavatele byl výkop už v tu dobu ohraničen pomocí mobilního oplocení. „Postup, dokončení prací a uvedení do původního stavu zde budeme sami intenzivně kontrolovat,“ zdůraznil Marek Sviták.

Práce by na místě měly skončit přibližně do deseti dnů.