Spolehlivě ve čtvrtek vyjely autobusy ČSAD Jihotrans. Kupodivu jim ale na Českobudějovicku vesměs ubylo cestujících.

„Do autobusu nastoupilo znatelně míň lidí. Studentů i pracujících,“ popsal svůj dojem z cesty Lukáš Lejsek z Trhových Svinů, který ve čtvrtek absolvoval do Budějovic pravidelnou cestu do školy. Menšího počtu pasažérů si všimla i Karolína Fialová, která do Budějovic přijela z Římova. Poznamenala, že z jejích spolužáků ale někteří do školy nepřijdou a už předem to zdůvodnili stávkou na železnici.

I podle svědectví řidičů některých ranních spojů ČSAD Jihotrans cestujících spíše ubylo. Výjimkou byl jen autobus z Týna nad Vltavou, který jel do Budějovic přes Dříteň. „Vezl jsem i děti, které se mnou pravidelně nejezdí,“ konstatoval řidič jednoho ze spojů na konečné v Budějovicích.

Omezení dopravy se projevilo v hlubocké Střední škole elektrotechnické a centru odborné přípravy. Podle odhadu zástupce ředitele pro praktické vyučování Jana Kašpara nedorazilo v důsledku stávky do školy necelých třicet dětí. Kašpar ale zapochyboval o tom, že by všichni byli bez šance najít náhradní dopravu. „Hned po ránu jsem třídy obešel, trošku tam pokles byl,“ zmínil Kašpar. Chod školy to ale podle zástupce ředitele neovlivnilo. Celkem má 430 žáků. „Spíš si myslím, že toho využili,“ doplnil Kašpar na adresu chybějících a připojil, že z Budějovic i odjinud je možné i autobusové spojení.