Povolení je vázáno na pravidelné desetileté cykly, při kterých české jaderné elektrárny musí prokázat, že plní všechny podmínky související s jejich bezpečným provozem. Pro druhý blok vyprší desetiletá perioda 31.5.2022. I proto energetici s předstihem na úřad doručovali potřebné dokumenty. V nich ČEZ dokládal například stav zařízení, jak bude v následujících letech sledovat jeho životnost nebo jaké budou investice do modernizace a posílení bezpečnosti.

„Některé dokumenty, jako například Periodické hodnocení bezpečnosti, byly společné pro oba bloky. Ty jsme úřadu předali už loni se žádostí pro první blok. Letos jsme ve dvou várkách předávali podklady, které se týkají druhého bloku. Každopádně jde o klíčové materiály, kterou jsou velmi důležité i pro nás a naše budoucí plány,“ říká Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Energetici na obnově povolení k provozu pro oba temelínské bloky pracují od konce roku 2018. Pro první blok obdrželi povolení v září loňského roku. Jeho vydání spojil jaderný dozor s řadou podmínek stanovených tak, aby nejvyšší prioritou provozu byla vždy bezpečnost zařízení. „V bezpečnosti ani dalších oblastech nemůžeme zůstat stát na místě. Investice do posilování bezpečnosti a modernizace elektrárny jsou základní podmínkou pro dlouhodobý provoz. A Temelín chceme provozovat ještě dalších čtyřicet let,“ zdůraznil Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

První temelínský blok má povolení k dalšími provozu od září loňského roku, druhý blok musí povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost získat do 31.5.2022.

Zdroj: Marek Sviták, tiskový mluvčí